Kategoriler
Seyahat

Kısa tatilleri nasıl değerlendirebilirsiniz?


İş yoğunluğu, yüksek sezon fiyatları derken bazen 3-4 günlük kısa tatillerle idare etmek zorunda kalabiliyoruz. Uzun bir tatil yapmak için fırsatınız yoksa bunun için üzülmenize gerek yok. İyi bir program yaparak da gayet keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Bu yazımızda kısa tatilleri nasıl değerlendirebilirsiniz sorusunun cevabını veriyoruz…

Kısa tatilleri nasıl değerlendirebilirsiniz?

Çok uzağa gitmenize gerek yok


Destinasyon seçerken stratejik düşünmeye yoğunlaşın. Mesela, yolculuk sürenizi 5 saatten kısa tutmaya çalışın. Bu sayede gününüzün yarısını uçakta/otobüste geçirmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca, kısa sürede birden fazla şehri veya bölgeyi gezmeyi kafanızdan çıkartın yoksa stres olabilirsiniz. Bunun yerine tek bir yer seçin ve diğer şehirleri başka bir zamana bırakın. Seçtiğiniz bölgenin birkaç günde keşfedilmesi gerektiğini unutmayın.

Mümkünse arkadaşlarınızı ziyaret edin


Hafta sonuyla birleştirdiğiniz birkaç günlük tatillerde farklı şehirlerde yaşayan arkadaşlarınızı ziyaret edebilirsiniz. Arkadaşınız şehrin önemli noktalarını orada yaşadığı için bilir, bundan faydalanabilirsiniz. Hatta evinde kalabilecek kadar yakın bir arkadaşınız ise konaklama masrafından bile kurtulma şansınız var.

Bavulunuzu önceden hazırlayınBirkaç günlüğüne tatile çıkıp bir de üstüne bir şeyleri unutayım demeyin. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız bavulunuzu yolculuğa çıkmadan 24 saat önce hazırlamanızda fayda var. Bu sayede yola çıkana kadar unuttuğunuz bir şey olursa çantanıza koyabilirsiniz. Böylece  unuttuğunuz şeyi satın almak zorunda kalmazsınız.

Erken varın, geç ayrılın


Kısıtlı vaktinizi her daim verimli kullanmaya çalışın. Gidiş biletinizi erken bir saate, gidiş biletinizi ise oldukça geç bir saatte alın. Eğer gittiğiniz yerde fazladan vaktiniz olacaksa, sabah 06.00 saatine uygun bir bilet alabilirsiniz. Yolda uyumanıza kim karışabilir…

Şehir içi ulaşım konusunu önceden planlayın


Tatilinizin başlangıcında havaalanı ya da otogarda bekleyip şehir içine ve otelinize nasıl ulaşacağınızı düşünmekten yorgun düşebilirsiniz. Gideceğiniz yere varmadan önce online harita kullanmanızda fayda var.