Kategoriler
Seyahat

Güzel fotoğraf çekmenin sırları


İlk defa gittiğiniz bir şehrin fotoğraflarını çekmek isteyen acemi bir fotoğrafçıysanız, nereden başlayacağınıza karar verememeniz çok normaldir. Daha önce görmediğiniz bir şehrin görülmeye değer yerlerini fotoğraflamanın bazı yöntemleri vardır. Bu yazımızda güzel fotoğraf çekmenin sırları hakkında bilgi veriyoruz.

Güzel fotoğraf çekmenin sırları

Yükseklere çıkın


Nerede olduğunuz önemli değil, etrafı güzelce çekebilmeniz için en iyi seçenekler tepe, kule veya benzeri bir yükselti olacaktır. Ama unutmayın, oraya sadece fotoğraf için değil o şehrin güzelliği için de çıkmalısınız. Çıkmışken gün doğumu veya gün batımını çekmeyi unutmayın. Kameranıza güveniyorsanız şansınızı gece de deneyebilirsiniz.

Turistlik otobüslerden birine binin


Otobüs turlarında genel olarak güzel fotoğraflar çekmek imkansız diyebiliriz. Bu yüzden turistik otobüslere binin, fakat fotoğraf çekmeyi tamamen unutun ve sadece etrafı izleyin. Böylece otobüsten inince gözlemlediğiniz yerler arasından istediklerinizi çekebilirsiniz.

Şehre özgü ilginçlikler arayın


Bangkok’ta gece pazarı, Venedik’te gondol, San Francisco’da tramvay… Aslında bu yerler turistler dışında herkese normal bir yer gibi gelebilir. Şehirde biraz zaman geçirip tanıdıktan sonra bu klasik ortamlar haricinde örneğin şehirdeki denizin hoş bir manzara fotoğrafını da çekebilirsiniz.


Sokak sanatının peşine düşün


Pek çok gelişmiş şehir, kendini grafitiler, büyük ölçekli resimler ve bina süslemeleri gibi farklı yollarla kendini ifade etmeye çalışan insanla doludur. Onlar şehirleri gri beton yığınından kurtarmakla kalmaz, parlak renkleriyle daha çekilir kılar. Bu eserleri bulun ve bulduğunuz yerde kamerayı kullanmaktan çekinmeyin.

Hava durumundan faydalanın


Londra yağmurlu ve sisli havasıyla oldukça meşhurdur. Kimi şehirlerdeki iklim, o şehrin karakterinin bir parçasını oluşturur. Bu durumdan faydalanabilirsiniz. Tabii unutmayın, kameranızın sudan etkilenmeyen modellerden olması gerek. Bu sayede bazı fotoğraflarınız gayet gizemli görünebilir.

Siyah-beyaz çekimden çekinmeyin


Çekmiş olduğunuz her fotoğrafta, şehri olduğu gibi göstermeye çalışmayın. Renkler çok çekici olabilir ancak, zaman zaman sadece siyah beyaz fotoğraflar çekmek önyargıları yıkmak açısından iyi bir fikir olabilir. Hele ki mekanınız, New York’un Wall Street bölgesi gibi soğuk ve karanlık bir bölgeyse bunu denemelisiniz.