Baş dönmesinin nedenleri ve çözümleri


Farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilen baş dönmeleri tıpta bir hastalık olarak kabul edilmese de çoğunlukla tıbbi nedenlerden dolayı meydana gelir. Kendi ekseni etrafında bir süre dönmek gibi oryantasyonu bozucu suni nedenlerle tetiklenebilen baş dönmeleri, bazen düşme hissi veya sersemlemeyle birlikte görülebilir. Bu yazımızda baş dönmesinin nedenleri ve çözümleri hakkında bilgi veriyoruz.

Baş dönmesinin nedenleri ve çözümleri

Baş dönmesinin nedenleri

Baş dönmesinin en çok rastlanan nedenleri arasında vücudun susuz kalması, tansiyon düşüklüğü, kan şekerinin düşmesi, kulak enfeksiyonları, kulak kristallerinin oynaması, kronik orta kulak iltihapları, menir hastalığı, iç kulak neznesi, migren, boyun fıtığı, göz hastalıkları, nörolojik hastalıklar, sistemik hastalıklar, psikolojik nedenler, bazı ilaçlar, alkol veya sigara kullanımı, alerjik nedenler, güneş çarpması, araç tutmaları ve hamilelik  bulunmaktadır.

Baş dönmesinin çözümleri

Baş dönmesine maruz kaldığınızda faydalanabilceğiniz birçok besin maddesi bulunmaktadır.

Zencefil


Zencefil, baş dönmesini ortadan kaldırmakta önemli bir etkiye sahiptir. Baş dönmesiyle beraber eğer mide bulantınız varsa zencefil bu sorununuza da çare olabilir. Zencefil ayrıca kan akışınızı düzenler ve beyne oksijen gitmesini sağlar. Eğer sık sık baş dönmesi yaşıyorsanız, düzenli olarak zencefil çayı demleyip içebilirsiniz.

BalBal, içerdiği doğal şeker sayesinde pek çok şeye fayda sağlamaktadır. Kan şekeri düşüklüğünden dolayı baş ağrınız varsa bu mucizevi gıda adeta ilaç gibi gelir. Eğer başınız dönüyorsa, bir bardak suya bir tatlı kaşığı bal karıştırıp için. Eğer suya ilave etmeden yemek isterseniz, 1 tatlı kaşığı balın üzerine tarçın serpip tüketebilirsiniz. Böylece, vücut direnciniz en üst seviyeye çıkar ve baş dönmeniz geçer.

Limon


Baş dönmesinden kurtulmanızda limon da faydalı olacaktır. Baş dönmesiyle karşılaştığınız zaman, bir bardak suyun içine yarım limonu sıkın. Biraz tatlandırmak istiyorsanız içerisine 1 tatlı kaşığı bal da ilave edebilirsiniz.

Bol su


Eğer su içme alışkanlığınız yoksa, aşırı terleme, kusma ve ishal dehidrasyona yol açar. Dehidrasyon, baş dönmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Bundan kurtulmak için, günde 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

BeslenmeUzun süre aç kalırsanız veya yetersiz beslenirseniz, kan şekerinizin düşmesine ve baş dönmesine sebebiyet verirsiniz. Açlığa bağlı olan baş dönmesi, özellikle hamilelerde, şeker hastalarında ve aşırı zayıf kişilerde daha sık görülür. Bunu önlemek istiyorsanız, yanınızda mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmalısınız. Beslenme programınızı da mutlaka üç ana öğün, üç ara öğün olacak şekilde düzenleyin.