Bebek yatağı nasıl olmalı?


Bebek yatağı seçimi ebeveynler ve bebekleri için çok önemlidir. Sağlıklı uyku düzeninin daha kolay oluşmasına katkıda bulunan bebek yataklarında dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Öncelikle bebeğinizin sağlığını, konforunu ve güvenliğini sağlayabilecek nitelikte, ayrıca kullanışlı ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Tabii ki alternatif yataklar arasında fiyat karşılaştırması da mutlaka yapmak gerekir. Bu yazımızda bebek yatağı nasıl olmalı konusunu ele alıyoruz.

Bebek yatağı nasıl olmalı?

Bebek sağlığı


Bebek beşikleri ve yatakları genel olarak ahşap veya plastik malzemeden üretilirler. Bebeğinize uygun yatağı seçerken beşiğin üzerindeki boyaların sağlığa uygunluğunu sorgulamalısınız. Beşik ve yatakların mümkün olduğunca doğal malzemeden üretilmesi bu riski azaltacaktır. Kurşun, civa, selenyum tarzı maddeleri içermemesine özen gösterin. Beşiklerin ve yatakların EN71/3 sertifikası olup olmadığını sormayı unutmayın.

Bebek güvenliği


Beşiklerde taşınabilirlik özelliği aranır, bu yüzden en hafif beşiği alırsınız ama bu en büyük hatalardan biridir ve çok tehlikelidir, çünkü bebek sağ sola döndüğünde beşik aniden düşebilir. Bebekler özellikle de ayaklandığı zaman beşiğe asılır, güvenlik açısından oldukça sıkıntı yaratabilecek bir durumdur. Ayrıca, beşiğin kenar aralıklarının birbirine yaklaşık olması gerekir ki bebeğiniz kafasını aralıklara sokmaya çalışmasın.

KonforPiyasada çok fazla çeşitli ve modeli olan göz alıcı renk ve desenlerde üretilen bebek yatakları yapılırken göze ve farklı zevklere hitap etmesi modellerin satın alınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ebeveynler genel olarak görünüşe bakarak satın alırlar. Fakat asıl dikkat etmeniz gereken, bebeğin konforudur. Beşik veya yatağın fiziki yapısı, beşikte kullanılan şilte-yatağın ortopedik olması ve yatak için kullanılacak tekstil ürünleri yani nevresim takımlarının kumaş kalitesi büyük önem taşımaktadır ve ilk dikkat etmeniz gerekenler bunlar olmalıdır.

Taşınabilirlik


Bebek beşikleri ve park yatakların en büyük özelliklerinden biri de taşınabilir olmasıdır. Bunun için beşiklerin ve yatakların portatiflik özelliğinin olması gerekmektedir. Taşınabilir özelliğe sahip olan beşiklerde de bazı püf noktalar aranır. Örnek verecek olursak; hafif malzeme kullanılması, tekerlekli ayakları olması ve katlanılabilir olmasıdır. Klasik bebek karyolaları sabit olarak üretilir. Sık mobilyaların yerini değiştiren ailelerden biriyseniz; bebeğin rahat olması için park yatak almanız iyi bir tercih olacaktır.

KullanışlıkBebek kadar ebeveynlerinde rahat etmesi için kullanışlılık son derece önemlidir. Yatağın kolayca taşınabilmesi, kolay temizlenmesi, ebatlarının ayarlanabilir olması kullanışlılığı arttıran özelliklerden birkaçıdır. Bebek yatağı satın almaya karar verdiğinizde özellikle büyüyebilen modelleri tercih etmenizde fayda vardır. Büyüyen beşik veya karyolalar genellikle ayakucu komodini çıkarılacak şekilde veya uzatma parçalı olarak üretilirler.