Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?


Çamaşır suyu evlerimizin olmazsa olmazıdır. Çamaşırların yanı sıra başta banyo ve mutfak temizliği olmak üzere evin hijyenini sağlamak için en çok başvurduğumuz temizlik malzemesidir. Çünkü mikropları öldürmekte ve leke çıkarmakta çamaşır suyunun üstüne yoktur. Fakat mikropları öldürmekte ve kirleri çıkarmakta bu kadar etkili bir malzemenin yanlışlıkla çamaşırların üzerine dökülmesi ya da sıçraması geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Yine de bu lekelerden kurtulmanın bazı yolları vardır. Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar bu yazımızın konusu…

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Kumaş boyası kullanmak


Kıyafetinizin kendi rengine zarar gelmesi durumunda en iyi çare kumaş boyası kullanmak olacaktır. Eğer lekelenmiş giysiniz keten ya da koton kumaştan üretildiyse lekeden kurtulma ihtimaliniz yüksektir. Kumaş boyasını el işi malzemeleri satan dükkanlardan ya da kuru temizleyicilerden alabilirsiniz. Markası ve kullanım şekline göre en doğru uygulama şeklini ise internet üzerinden öğrenmeniz mümkün.

Kesme işlemi


Eğer çamaşır suyu lekesinden tamamen kurtulmak istiyorsanız, çamaşır suyunun bulaştığı bölgeyi kesebilirsiniz. Bu her giysiye elbette yapılamaz, ancak özellikle uzun elbise ve tunik tarzı kesme payı bırakabileceğiniz giysilerinizde lekeli kısmı kesmek lekeden kurtulmanızı sağlayabilir. Örnek verecek olursak, lekelenmiş pantolonunuzu kesip şort haline getirebilirsiniz veya çok sevdiğiniz bir tişört lekelendiyse kesip beli açık tişört yapabilirsiniz. Daha sonra geriye sadece kesilen bölgeyi düzeltmek kalıyor.


Yama


Yama, leke ve giysi aşınmalarını yok etmede en çok kullanılan çözümlerden biridir. Bunu lekeli bölgeye uygun bir kumaş bularak yapabilirsiniz. Özellikle bu çok sevdiğiniz bir kıyafetiniz lekelendiyse çöpe atmayın. Bunun yerine kendi renginden farklı bir renkteki kumaşı lekeli bölgeye yama olarak dikebilirsiniz.

Çamaşır suyuna batırınSon çare olarak kıyafetinizi alıp tamamen çamaşır suyuna batırmayı denebilirsiniz. Bu yöntem özellikle küçük damlalar sıçradıysa önerilir. Özellikle yama yapamadığınız ya da kesemediğiniz kıyafetleriniz için bunu deneyebilirsiniz. Burada tek yapmanız gereken kıyafeti çamaşır suyuna batırıp beklemek. Bu işlemi uygularken ellerinizin sağlığı için eldiven giyin ve odayı havalandırın.