Çocuklarda obezite nasıl önlenir?


Obezite günümüzde sadece yetişkinleri değil, gençleri ve çocukları da tehdit eden bir sağlık sorunudur. Öyle ki artık hareketli ve fit çocukların yerini yavaş yavaş obezite teşhisi konulan ve ciddi sağlık problemleriyle mücadele eden nesiller almaya başladı. Birçok araştırma erişkin dönemde görülen metabolik bozukluklar gibi rahatsızlıkların annenin gebelik dönemindeki beslenmesiyle  bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Bu da obezitenin ciddiyetini daha da artırıyor. Bu yazımızda çocuklarda obezite nasıl önlenir konusunu ele alıyoruz.

Çocuklarda obezite nasıl önlenir?

Yemek içeriğinin düzenlenmesi


Çocuklarınızın beslenme programında kola tarzı asitli içecekler, gazozlar, hazır meyve suları, çikolata, gofret, dondurma, şeker, pasta ve kek gibi şişmanlatıcı gıdaların kısıtlanması onlar için atılması gereken ilk adım olmalıdır. Bunlar yerine taze meyve, sebze ve kuru baklagiller gibi posalı yiyecekleri yemeleri gerekir. Posalı yiyecekler diyetin kalorisini azaltmanın yanı sıra yeme süresinin uzamasını, emilim ve sindirimi uzun olduğu için de acıkma hissinin gecikmesini sağlar.

Sabah kahvaltısı atlanmamalı


Çocuklarınızın ergenlik dönemlerinde dış görünüşlerine fazla önem vermeleri bazı problemleri beraberinde getirebilir ve bu yüzden yeterli derecede beslenemeyebilirler. Çocuklarınızı mutlaka sabah kahvaltısına alıştırmalısınız. Bu noktada ebeveynlere önemli bir görev düşmekte.


Çocuğunuzla beraber egzersiz
Çocuğunuzun kilo sorunlarına onlar büyümeden önce müdahale etmeniz gerekir. Bunun için çocuğunuza küçük yaştan itibaren düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırmalısınız. Bu konu hakkında bir uzmana danışabilir ve çocuğunuzun motivasyonu artsın diye onunla beraber spor yapabilirsiniz.

Porsiyonlara dikkat edinÇocuklarınızı tıka basa doyuruyorsanız bunu hemen bırakmanız gerekir. Çünkü, ne kadar çok yemek o kadar çok kilo anlamına gelir. Yemek porsiyonlarını küçültün ve tabağını bitirmesi konusunda ısrarcı olmayın.