Tırnak güçlendirme yöntemleri


Tırnaklarda zayıflama genellikle vitamin eksikliğinden, temizlik malzemeleri gibi kimyasal ürünlere maruz kalmaktan ya da hastalıklardan kaynaklanır. Tırnaklarınız zayıfladığında manikür yaptırsanız bile kötü bir görünüme sahip olurlar. Tırnaklarınıza uygulayacağınıza bakım kürleriyle onları güçlendirme şansınız var. Bu yazımızda tırnak güçlendirme yöntemleri hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Tırnak güçlendirme yöntemleri

Tırnaklar neden kırılır ve soyulur?


Stres, sağlıksız beslenme, tiroid gibi pek çok neden tırnakları güçsüz kılar ve bunun sonucunda tırnaklarınız kırılmaya başlar. Özellikle kalsiyum eksikliği, tırnaklarınızın soyulmasına yol açar. Bundan kurtulmak için, süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeniz gerekir. Ayriyeten, vitamin ve mineral deposu sebze ve meyveler de tırnaklarınızı güçlendirir. Beslenme dışında, güzel olmaları için yapılan bazı uygulamalar da tırnaklara zarar verir. Örnek verecek olursak, fazla törpü yapmak, devamlı oje sürmek, takma tırnak kullanmak bunlardan bazılarıdır.

Limon ve zeytinyağı


Zeytinyağının içeriğinde yağ asitleri ve antioksidanlar bulunur. Bundan dolayı zeytinyağı tırnakları oldukça besler. Bakım yapmak için gerekli malzemeler; 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 5 damla limon suyudur. Oldukça kolay olan yapımı için zeytinyağını ve limon suyunu bir kaba koyup karıştırın ve tırnaklarınızı yaklaşık 15 dakika bu karışımın içinde bekletin.

VazelinBakıma muhtaç durumdaki tırnaklarınıza ve tırnak derilerine fazla olmayacak şekilde vazelin sürün. Sonrasında, masaj yapın.

Bal ve limon


Bu tarif için ihtiyacınız olacak malzemeler; 2 çay kaşığı bal, 4-5 damla taze limon suyu, su, havlu ve nemlendiricidir. Yapımı için bir kase alın ve içerisine 2 çay kaşığı bal koyun. Sonrasında, balın içine 4-5 damla taze sıkılmış limon suyu sıkın. Karışımı tırnaklarınızın üstüne doğru sürüp dairesel şekilde masaj yapın. Tırnak köklerine de sürmeyi ihmal etmeyin. Sonrasında, 20-30 dakika kadar bekleyin, tırnaklarınızın karışımı emmesine izin verin.

Yumurta sarısı ve balBu kür içİhtiyacınız olacak malzemeler; 1 yumurta sarısı, yarım çay bardağı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı baldır. Yapımı için tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve biraz bekletin. Ardından, tırnaklarınıza ve tırnak derinize uygulayıp 20-25 dakika kadar bekletin.