Diş beyazlatan besinler


Diş sağlığınızı korumak için diş doktoru kontrolü ve günlük bakımın yanı sıra, beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat etmelisiniz . Örneğin lekeli ve beyazlığını kaybetmiş dişler istemiyorsanız kahve, kırmızı şarap, çay gibi içecekleri çok fazla tüketmemelisiniz. Dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olacak besinler de vardır. Bu yazımızda diş beyazlatan besinler hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Diş beyazlatan besinler

Süt ve süt ürünleri


Süt ve süt ürünlerinin faydası saymakla bitmeyecek kadar çoktur. İçerdikleri kalsiyum miktarı sayesinde dişleri güçlendirmenin yanında diş minelerini daha sağlıklı ve daha beyaz bir hale getirirler. Fakat unutmayın ki kalsiyum içeren her besin dişleri beyazlatmaz. Örnek verecek olursak, kalsiyum deposu olan ıspanak dişleri beyazlatmaz, aksine dişlerde renk değişimine neden olur.

Çilek


Çileğin içinde bolca olan malik asit, diş yüzeyini tazeler ve renk değişimlerinin önüne geçer. Bunun yanı sıra, diş ve diş etlerinde meydana gelen kanamaları durdurur.

Badem ve ceviz

Badem ve ceviz gibi kuruyemişlerin öğütülmesi zor olduğundan diş plaklarına sürtünürler. Bu tip gıdaların aşındırıcı yapısı, dişlere doğal bir peeling uygular ve diş yüzeyindeki lekeleri çıkarır.  Ayrıca ceviz ve bademin çok sağlıklı birer protein ve yağ deposu olduğunu unutmayın.


Portakal

Ağızdaki asit dengesi, dişleri beyazlatmada çok etkilidir. Portakalın lifli yapısı çürümeye ve sararmaya sebep olan asit dengesini düzenler. Ayrıca portakal C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemi için de çok faydalı bir meyvedir.

Elma


Elmanın diş etlerini güçlendirmede en yararlı meyve olduğunu söyleyebiliriz. Su oranı fazla olduğu için, tükürük üretimini artırır, böylece dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Elma renk değişimine ve kötü nefes kokusuna davetiye çıkaran bakterileri de ortadan kaldırır.

SuBol su içerseniz, ağızdaki hidrasyon seviyesini dengede tutabilir ve sağlıklı gülüşlere sahip olabilirsiniz. Ayrıca su ağız içindeki asidi azaltır. Bununla da kalmaz diş minelerinin zarar görmesini önler.