Yazın cilt bakımı nasıl olmalı?


Yazın cildimiz diğer mevsimlere oranla daha fazla kurur. Cildinize güneş iyi gelebilir fakat her şeyin aşırısı zarardır. Yaz aylarında cilt bakımınızı ihmal etmezseniz, aşırı sıcaktan veya kuruluktan kaynaklı cilt lekelerinin oluşumunu engellersiniz.  Yazın cilt bakımı nasıl olmalı bu yazımızın konusu.

Yazın cilt bakımı nasıl olmalı?

Cildinizi sürekli nemli tutun


Yaz aylarında cildinizde diğer zamanlara göre çok daha daha fazla kuruluklar olur. Bu kuruma cildin soyulmasına bile sebep olabilir. Güneş yanıkları sonrasında da cildinizde soyulmalar meydana gelir. Bundan dolayı özellikle kuru cilt tipine sahipseniz, yaz mevsiminde cildinize daha fazla dikkat etmelisiniz. Bu yüzden cildinizin yaz aylarında kurumasına müsaade etmeyin ve sık sık nemlendirici kremler kullanın.

Ağır makyaj yapmayın


Kapatıcı ve fondöten gibi ağır makyaj malzemelerini yaz boyunca kullanmamaya dikkat edin. Çünkü yazın cildiniz temiz olmak ve nefes almak isteyecektir. Dolayısıyla cildinize istediği oksijeni sağlamanız için gözeneklerinizi açık tutmanız gerekir.

Mevsim meyvelerinden kendinize yüz maskesi yapınYaz aylarında, mevsim meyveleriyle yapacağınız yüz maskeleri cildinize saymakla bitmeyecek kadar fayda sağlayacaktır. Beyaz dutu bu aylarda özellikle kullanmanızı öneririz. Yüzünüze uygulayacağınız beyaz dut, size doğal bir cilt tonu sağlayacaktır. Bunun dışında cildinizi besleyecek ve cilt bakımınız için oldukça faydalı olacaktır. Yapmanız gereken dutu ezerek suyunu yüzünüze bir fırça yardımıyla sürmek ve 20 dakika bekletmek. Ardından da yüzünüzü durulamak.

Güneş kremi kullanın


Güneş ışınlarının içerisinde ultraviyole bulunur. Bu ışınlar cildinizin erken yaşlanmasına ve cilt kırışıklarına sebep olur. Güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumak için yaz aylarında güneşin altında durmaktan olabildiğince kaçının ve dışarıda olduğunuz zamanlarda yüzünüze güneş kremi sürün.

DuşSıcaklık ne kadar artarsa, o kadar çok duşun altına koştuğumuz bir gerçek. Fakat, cilt sağlığınızı önemsiyorsanız duşta fazla kalmamaya ve ılık hatta biraz soğuk suyla duş almaya özen gösterin. Böylece, ciltte bulunan koruyucu tabakaya fazla zarar vermemiş olursunuz. Sıcak suyla duş almanız neticesinde, cildiniz hassaslaşır ve kızarıklıklar meydana gelir.