Sağlık için faydalı su sporları


Su sporlarının popülaritesi sadece adrenalinden ibaret değildir. Su sporları kemikleri ve kasları aynı anda güçlendirmeye yarayan spor dallarından biridir, ayrıca zihni dinlendirir, moralinizi yükselterek mutlululuk verir. Kısacası sağlığa birçok faydası vardır. Bu yazımızda sağlık için faydalı su sporları konusunu ele alıyoruz.

Sağlık için faydalı su sporları

Sörf


Kökeni Hawaii’ye uzanan bu spor zamanla dünyanın her yerinde yapılmaya başladı. Sağlığa faydasının yanında oldukça eğlenceli olan sörf, günümüzün en popüler su sporlarından biridir. Bu spor, güçlü bir core aktivasyonu ve sağlam bacak kası gerektirir. Sörf yaparken tıpkı bir dalgaya binmiş gibi olursunuz. Sörf ayrıca kürek çekmeye bağlı kardiyovasküler kapasitenizi artırır.

Yüzme


Yüzme herkesin yapabileceği basit ama etkili bir spordur; vücudun hemen hemen tüm kaslarını çalıştırır ve kalp atış hızını artırır.  Yüzmeyle ilgili en güzel şey, bunun için sahile gitmenize gerek olmamasıdır. Konu yüzme olunca havuzda da yüzebilirsiniz. Yüzme, dayanıklılığı ve kas gücünü artırmak için en faydalı sporlardan biridir.

FlyboardingAdrenalin sevenler için mükemmel bir spor olan flyboarding, suda eğlence ve formun mükemmel bir karışımıdır. Flyboard, yüksek basınçlı su sayesinde havaya yaklaşık 15 metre çıkmanızı sağlar. Dengeyi korumayı gerektirir, ayrıca core ve bacak kaslarınızı güçlendirir.

Kürek


Kürek, sağlığa faydalı diğer bir eğlenceli su sporudur. Sanıldığının tersine yalnızca kol gücüne dayanmaz. Hatta % 60-70 bacak gücüne % 30-40 oranında da kol gücüne dayanıyor denebilir. Bacak ve kol gücünden sonra, omuz gücü de önemlidir. Ayrıca göğüs ve sırt kaslarınızın da güçlenmesini sağlar. Kısaca, kürek vücudun tüm kaslarını çalıştırır ve bu da kürek sporunu ayrıcalıklı kılar.

Tüplü dalışSu altı dalışın en eğlencelisi diyebiliriz, neden mi? Çünkü balık ve bitkileri en iyi bu yolla keşfedebilirsiniz. Çoğunlukla spor olarak değil hobi olarak yapılan bu spor, özellikle kalp hastalarının yapmaması gereken bir spor dalıdır. Bunun dışında, kollarınızı ve bacaklarınızı bu sporla beraber güçlendirebilirsiniz.