Bağırsak çalıştıran besinler


Bağırsakların yavaş çalışması kişiler için önemli bir sorun olabilmektedir. Bu durum, karın şişkinliğine, karın ağrılarına ve hemoroid oluşumu gibi rahatsızlıklara neden olur. Bağırsak tembelliği olan kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi, sıkıntı ve huzursuzluk olur, yemek yemeyi istemezler. Kısaca bağırsak hareketlerinin zorlaşması kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz etkiler. Bağırsakların düzenli çalışması için tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekir. Bu yazımızı bağırsak çalıştıran besinler konusuna ayırdık.

Bağırsak çalıştıran besinler

Pancar


Uzmanlara göre bağırsakları çalıştıran besinler arasında en faydalı olanlardan biri kırmızı pancardır. Kırmızı pancar bol miktarda diyet lifi ve posa içermekle kalmaz ve kabızlığın giderilmesine de yardımcı olur. Bunun yanı sıra, kan şekerinizi dengede tutar. Ayrıca, karaciğeri temizler ve kilo vermenizi sağlar.

Kefir


Probiyotik bakteriler açısından zengin olan kefir, bağırsakların hızlı çalışmasına yardım eder. Bunun yanı sıra tokluk hissi veren besinlerden biri olarak iştah kesmeye yardımcı olur. Kefir, ayrıca protein içeriğiyle metabolizmanızı çalıştırarak yağ yakımını sağlar.


Kuru fasulye, börülce ve mercimek


Bakliyatlar, bağırsak sağlığına faydalı olan lifleri içermektedir. Böylece bağırsakların hızlı çalışmasında ve kabızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Kuru fasulye, mercimek, börülce gibi besinlerin bağırsaklarda gaz yapmasını önlemek için bu besinleri haşlarken içlerine bir çay kaşığı kimyon ekleyebilirsiniz.

SuMidede bulunan besinlerin yumuşaması ve bağırsakların çalışması için uzmanlar tarafından her gün 12 bardak su içilmesi önerilmektedir. Bu sayede bağırsaklarda bulunan besinler daha hızlı dışarı atılacaktır. Su içmenin faydalarından biri de metabolizmayı hızlı çalıştırmasıdır.