Mide yanması nasıl geçer?


Her gün yediğimiz ve içtiğimiz onlarca gıda, tüm vücudumuzda, fakat özellikle de sindirim sistemimizde, farkında olmadığımız pek çok değişikliğe sebep olur. Özellikle dengesiz beslenme, sağlıksız besinler tüketme ve hastalıklarımıza ya da vücudumuzun hassasiyetlerine özen göstermeden yaptığımız tüketimler, vücudumuzda pek çok zarara ve hastalıklara yol açar. Bu hastalıkların ilk belirtilerinden biri mide yanmasıdır. Bu yazımızda mide yanması nasıl geçer konusunu ele alıyoruz.

Mide yanması nasıl geçer?

Mide yanması nedir ve neden olur?

Mide yanması, mide ekşimesini, ardından da reflüyü beraberinde getirir. Mide yanmasıysa, yemek borusuyla mideyi ayıran halkaya benzer kasın görevini yeterince yapamamasından dolayı meydana gelir. Bu kas eğer çalışmaz ise midede bulunan yiyecek ve içeceklerin salgıladığı asitler yemek borusuna doğru çıkarak ağza acı bir tat verirken aynı zamanda göğüs üzerinde bir yanmaya sebep olur.


Mide yanması nasıl geçer?


Açken çay, kahve gibi kafein içeren ürünler veya kola gibi asit yönünden zengin içecekler tüketirseniz, mide yanmalarına sebebiyet verebilirsiniz. Çözüm olarak bu tip mideye zarar veren besinleri bırakmakla beraber, günlük beslenmeler ve atıştırmalarla, bu ağrıları hafifletebilirsiniz. Öncelikli yapılması gereken, açken bu tip içecekleri tüketmemektir. Aç olduğunuzda, bu tip içecekler, yanma beraberinde, şiddetli mide bulantısı gibi etkiler de meydana getirebilirler. Midenin asit dengesinin bozulmasından dolayı; süt, muz, elma gibi, yumuşak ve mideye iyi gelecek içecekler ve yiyeceklerle hafifletebilirsiniz. Nar, narenciye tarzı meyveler de asit yönünden oldukça zengindir bu yüzden, bu meyveleri tüketmemenizi öneririz. Muz ve elmadan yapılmış meyve suları ve bitki çayları da mide yanmasına iyi gelebilmektedir. Bu önerileri dikkate almanıza rağmen geçmeyen mide yanmaları için kesin çözüm, doktor tarafından verilen ilaçlar olacaktır.