Kepekli saçlar için doğal çözümler


Kepek, saç derisinde en sık görülen sorunlardan biridir. Kaşıntı, pul pul dökülme ve kızarıklık en yaygın belirtileri arasındadır. En çok rastlanan nedenleri ise; sık sık duş almak, yetersiz beslenme, çinko ve/veya diğer vitamin eksiklikleri ve saç mantarıdır. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz tariflerle saçınızdaki kepeklerden kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda kepekli saçlar için doğal çözümler konusunu ele alıyoruz.

Kepekli saçlar için doğal çözümler

Elma sirkesi


Elma sirkesi, vücudun PH dengesini düzenlemekte birebirdir. Ayrıca, doğal anti bakteriyel etkiye sahiptir ve saçtaki mantarı tedavi etmeye yardımcı olur. Bu kür için gerekli malzemeler 1 çay bardağı organik elma sirkesi ve 1 su bardağı oda sıcaklığında sudur. Uygulama için öncelikle sirke ve suyu karıştırın. Banyoda saçlarınızı sürekli kullandığınız şampuanla yıkadıktan sonra saç derinize elma sirkeli suyu sürüp masaj yapın. İsterseniz durulayabilirsiniz ama durulamamanızı tavsiye ederiz. En etkili çözüm için haftada üç kere bu işlemi uygulamalısınız.

Isırgan otuIsırgan otu, saçınızla ilgili birçok sorunu çözebilecek bitkilerden biridir. Hem kepeğin doğal olarak tedavisine yardımcı olur hem de saç dökülmenizi azaltır. Kullanmanız gereken malzemeler; 1 avuç içi ısırgan otu ve yarım litre sıcak sudur. Yapılışı ise; ısırgan otunu sıcak suya koyup başlayın. Demlenmesi için yaklaşık 10 dakika kadar bekletip süzün. Her gece bu karışımı saç diplerinize sürüp, masaj yapın.

KarbonatKarbonatın saç derisinde bulunan şampuan kalıntılarını ve kepeği temizlemede üstüne yoktur. Zeytinyağı ise, saç derisini olduğundan daha güçlü yapar. Bu kür için kullanacağımız malzemeler; 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağıdır. Uygulama için karbonat ve zeytinyağını bir kaba koyun ve karıştırıp saç derinize sürün. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletin, ardından saçlarınızı yıkayıp iyice durulayın. Haftada en az 1 kez mutlaka bu kürü uygulayın.