Yoğurt nasıl yapılır?


Annelerimizden öğrendiğimiz gibi en sağlıklı yoğurt evde yapılan yoğurttur. Nasıl ev yapımı salçanın yerini hiçbir şey tutamazsa bu yoğurt için de geçerlidir. Üstelik eski zamanları hatırlattığından dolayı, yerken lezzetinin yanında hissettirdiği güzel duygular da vardır. Sağlığınız için en faydalı besinlerden biri olan yoğurdu evinde yapmak isteyenler için bu yazımızda yoğurt nasıl yapılır konusunu ele alıyoruz.

Yoğurt nasıl yapılır?

Malzemeler

Yoğurdu mayalamak için ihtiyacınız olacak malzemeler; 1 litrelik günlük süt (organik inek sütü olması, daha sağlıklı bir tercih olacaktır), 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 tutam şeker ve tuzdur.

Yoğurt nasıl mayalanır?İlk olarak, sütü çelik bir tencerenin içine alın ve kaynatmaya başlayın. Kaynatma sırasında sütü yaklaşık 5-10 dakika kadar karıştırın ve sütü havalandırın. Sütümüz kaynadıktan sonra, ılımaya bırakın. Ara ara sütün sıcaklığını kontrol edin ve fazla ılınmasına müsaade etmeyin. Sütün içine parmağınızı daldırdığınızda eğer 6-7 saniye kadar süre geçtiği halde ısıya dayanabiliyorsanız, mayalanmak için uygun sıcaklıkta demektir. Soğumasına izin vermeyin yoksa mayalanmaz. Bir kaseye bir yemek kaşığı ev yoğurdu koyun ve karıştırmaya başlayın. İçine biraz kaynamış süt koyun ve çırpın. Daha sonra sütün içine dökün ve maya her tarafına dağılacak şekilde karıştırın. Kenarları için bir atkı ya da ısısını muhafaza edecek bir bezle sarmayı ihmal etmeyin. Yazları çok sarmayın yoksa yoğurdunuz fazla sulanır. Üzerine delikli bir süzgeç ya da un eleği gibi hava aldıracak bir kapla kapatın. Sonra kapağın üstüne bir bez örtün. Kenarlarını bastırın. 3-4 saat geçtikten sonra üzerini açın ve kontrol edin. Mayalanan yoğurdu hemen buzdolabına kaldırın, aksi halde sulanmaya başlar.

Püf noktalar


Yeni bir yoğurt yapmaya başladığınız sırada, diğer sefer kullanacağınız kadar mayayı bir kaba alıp, derin dondurucuya koyarsanız, mayanız tatlı duruma gelir. Bu mayanın çözülmesi için buzluktan, yoğurt mayalamadan bir kaç saat önce çıkarmayı unutmayın. Eğer yağlı bir süt kullanırsanız, yoğurdunuz tatlı olacaktır. Koyun, keçi gibi küçük baş hayvanların sütlerinden yaparsanız yoğurdunuz sert olacaktır. Eğer inek sütü tercih ediyorsanız, çok fazla yeşillik ya da süt artıran süt yemi yiyen ineklerin sütleriyle yapılan yoğurtlarının biraz cıvık olmasına yol açacağını unutmayın. Yazları eğer yoğurt yapacaksanız üzerini çok az örtün, bu sayede ekşimeyecektir.