Uçak korkusu nasıl yenilir?


Bilimsel adı aviofobi olan uçak korkusu, birçok kişinin ortak kabusudur. Uçak korkusu olan kişiler için mesafenin kısa olması kişilerin uçak yolculuğunu tercih etmesinde bir rol oynamaz. Neyse ki uçak korkusu tedavi edilebilir bir fobidir. Son çare tıbbi yardım almaktır ama öncesinde bu fobiden kurtulmanıza yardımcı olacak bazı yöntemler vardır. Bu yazımızda uçak korkusu nasıl yenilir konusunu ele alıyoruz.

Uçak korkusu nasıl yenilir?

Fobiyi yenmeye hazır olun


Psikolojide fobilerin üstesinden gelmede en önemli adım içinde bulunduğunuz durumu kabullenmenizdir.  Örneğin burada uçak korkusu olan kişinin bu fobiden kurtulma isteği ve bu konuda kararlı olması büyük öneme sahiptir. Böylece kişi ciddi aşama kaydetmiş oluyor ve kişinin kendini ikna etmesi kolaylaşıyor. Güvenlik önemlerini öğrenmek de kişiyi güvende hissettirerek korkularını azaltmaya oldukça yardımcı oluyor.

Doğru uçak ve doğru yer


Eğer uçak korkunuz varsa uçtuğunuz uçağın güvenliğini ve konforunu kendiniz belirleyebilirsiniz, bu sayede kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Yeni sistemler sayesinde artık uçuşunuzu ne tip bir uçakla gerçekleştirdiğinizi seçebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa uçak korkunuzdan kurtulmak istediğiniz zaman ilk uçuşunuzda birinci sınıfta uçmayı deneyin. Böylece konforlu ve geniş koltuklarda kendinizi çok daha güvende hissedeceksiniz.

Uçuş görevlilerden yardım istemeye çekinmeyin


Hiç merak etmeyin uçakta güler yüzlü, yardımsever ve nazik bir çok görevliyle karşılaşacaksınız. Uçuş boyunca onları gözlemlediğiniz takdirde kendinizi güvende hissersiniz. Bunun dışında, kendinizi rahatsız hissettiğinizde onlarla iletişime geçerek biraz daha rahatlama imkanı bulabilirsiniz.


Sarsıntılara hazır olun ama onlara odaklanmayın


Uçuş esnasında türbülanslar ve sarsıntılar yaşanması oldukça doğal bir durumdur, bu yüzden stres yapmanıza gerek yok. Bunlara kendinizi hazırlamalı ve bu durumun son derece normal olduğuna beyninizi ikna etmeniz gerekmektedir. Fakat bütün uçuş boyunca sarsıntıları dinlemek ve bunlara odaklanmanın sadece korkunuzu tetikleyeceğini unutmayın. Bu nedenle aklınızı meşgul etmenin yollarını aramaya bakın.

Kafanızı dağıtacak etkinlikler yapın


Uçuş korkunuzu yenmek istiyorsanız korkunuz dışında bir şeyle ilgilenmeniz gerektiğini unutmayın. Örnek verecek olursak müzik dinleyebilir ya da ilginizi çeken sürükleyici bir kitap okuyabilirsiniz. Bu şekilde aklınız o anda yaptığınız şeyle meşgul olacaktır.

Uyumanın yollarını bulunUyku esnasında herkesin vücudu gevşer ve bir süreliğine olan bitenden haberimiz olmaz. Uçağınıza binmeden önce erken uyanmaya ve az uyumaya özen gösterin. Bu sayede uçuş esnasında uykunuz gelerek, uçuşun bir kısmını uyuyarak geçirebilirsiniz.