Kategoriler
Temizlik

Tost makinesi nasıl temizlenir?


Özellikle sabahları hızlı bir kahvaltı yapmak için harika bir kurtarıcı olan tost makineleri belirli aralıklarla temizlenmelidir. Bu aralıkları ne kadar geciktirirseniz tost makineniz daha kötü hale gelecektir. Çünkü her kullanımda makineye yiyecek artıklarının bulaşmasıyla makinede kalıntılar meydana gelir. Bu kalıntılar temizlenmeyip makine tekrar tekrar kullanıldığında, makinenizi temizlemek giderek zorlaşacaktır. Bu yazımızda tost makinesi nasıl temizlenir konusunu ele alıyoruz.

Tost makinesi nasıl temizlenir?

Tost makineniz çok kirliyse…


Öncelikle tost makinenizin kullanma kılavuzuna mutlaka göz atın. Eğer plakalar çıkabiliyorsa, kullanımdan sonra henüz tost makineniz soğumamışken, ancak elinizi yakmayacak kadar ılıkken, plakaları yerinden çıkarın. Üzerindeki kırıntıları çöpe atın. Sonrasında, plakayı sıcak suda bulaşık deterjanıyla yıkamaya başlayın. Plakanın yapıldığı malzeme eğer teflon ise bulaşık telini asla kullanmayın, bulaşık süngerinizin yumuşak tarafıyla temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Plakalar, çok yağ biriktirmiş olabilir. Bundan dolayı bulaşık deterjanıyla temizledikten sonra halen umduğunuz sonucu elde edemediyseniz, yağ çözücü spreylerden kullanın. Kullanım talimatına uymayı ihmal etmeyerek, yağ çözücüyü plakaya sıkıp bir süre bekledikten sonra ılık su ve sünger yardımıyla plakayı iyice durulayın.


Tost makineniz çok kirli değilse…


Eğer tost makinenizi her kullanımdan sonra temizlemek sizlere zor gelirse, fırınlarda kullanılmak üzere satılan pişirme kağıtlarını sererek makinenizi kullanabilirsiniz. Böylece tüm kırıntı ve yağlar pişirme kağıtlarının içinde kalır.