Kategoriler
Sağlık

Skolyoz nedir ve nasıl anlaşılır?


Kaynağı geçmişe dayanan fakat genellikle ergenlik çağında ortaya çıkan skolyoz, bel ve sırt bölgesindeki omurga eğikliğine denir. Normal görünümlü ve sağlık bir omurganın düz görünmesi gerekir. Kemik kas dokuları erkeklere nazaran daha hassas olduğundan özellikle kız çocuklarında daha sık görülür. Bu yazımızda skolyoz nedir ve nasıl anlaşılır konusunu ele alıyoruz.

Skolyoz nedir ve nasıl anlaşılır?

Skolyoz nedir?

Bu hastalık genelde kalça, omuz, sırt, belde ağrılara neden olur vv halsizliğe yol açar. İlerleyen yaşlarda yaşam kalitenizi derinden etkiler. Hayatı etkileyen bir çok olumsuzlukları olan bu hastalığa  kadınlarda daha sık rastlanır. Her geçen gün ise rastlanma olasılığı artmaktadır. Genetik ve metabolik hastalıklar, iskelet ve kas yapısındaki defektler, doğum sonrası gelişim bozukluğu, çocuk felci, kas erimesi, sinir sistemine olabilecek baskılar, tümörler ve travmalar hastalığa sebep olan etkenler arasındadır.


Skolyoz nasıl anlaşılır?


Doğumdan önce yapılacak ultrasonografi tetkiklerinde eğer varsa anormallikler anlaşılabilir. Genellikle çocukluk çağında başlayan skolyoz hastalığı uzun süre ebeveynlerin gözünden kaçabilir. Nedeni ise bu hastalığa yakalanmış çocuğun genel sağlığına bakıldığında bir şey yokmuş gibi görünür ve çocuk şikayetçi olacağı bir anormallik yaşamadığı için, büyüklerine bunu aktaramaz. Zamanla vücutta bulunan deformasyon artar ve omurga kemiğindeki eğrilik belirginleştikçe hastalığın farkına varılabilir.