Cilt rengi nasıl açılır?


Cilde rengini veren melanin pigmenti vücudumuzun melanosit hücreleri tarafından üretilir. Melanin pigmentinin yapısının değişmesinde bazı faktörler rol oynamaktadır. Örneğin stres, güneş, cilt kuruluğu, kozmetik ürünleri ve çevre kirliliği melanin pigmentinde artışa sebep olabilir. Bu da zamanla cilt renginin yer yer veya tamamen kararmasına yol açabilir. Cildi eski haline döndürmek, veya daha beyaz bir cilt rengine sahip olmak hakkında merak edilenleri cilt rengi nasıl açılır başlıklı konumuzda anlatıyoruz.

Cilt rengi nasıl açılır?

Yoğurtla beyazlatma


Yoğurdun içeriğinde laktik asit bulunur. Laktik asit, ölü hücrelerin cilt yüzeyinden atılmasına yardımcı olarak cildinizin yenilenmesinde oldukça büyük bir rol oynar. Sadece yoğurdu cilde uygulamanın yanı sıra limon suyu ve yulaf ezmesiyle karıştırarak farklı maskeler de hazırlayabilirsiniz. Beyazlatma işleminin gerçekleşebilmesi için maskenizi düzenli olarak her gün 15 dakika boyunca yüzünüzde bekletmeniz gerekir.

Limon suyuyla beyazlatmaLimonun yağlı ciltlerdeki gözenekleri sıkılaştırdığı bilinir. C vitamini içerdiği için yeni cilt hücrelerinin oluşmasına ve cildin beyazlamasına yardımcı olur. Bir limonun suyunu tüm yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı her gün tekrarlamayı ihmal etmeyin. Yağlı bir cilde sahipseniz 1 çay kaşığı limon suyu, 2 çay kaşığı gül suyu ve 1 çay kaşığı Fuller toprağını karıştırıp maske haline getirebilir ve yine 15-20 dakika boyunca ciltte bekleterek etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Kuru bir cildiniz varsa bir çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırarak cildinize sürün ve 10-15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Limon suyunu uyguladıktan sonra sakın güneşe çıkmayın.

Pirinç unuyla beyazlatmaPirinç unu cildi beyazlatmak için mükemmel bir maddedir. Bununla kalmaz, cildi de gençleştirir. Eğer bu işlemi uygulamak istiyorsanız yarım ya da bir bardak pişmemiş pirinci toz haline getirip, bir miktar süt veya suyla macun kıvamına gelene dek karıştırın. Bu karışımı haftada 2-3 defa tekrarlamalısınız.