Kategoriler
Yemek Tarifleri

Marlenka tarifi


Ermeni topraklarında doğarak bir zaman sonra Slav coğrafyasına giren marlenka, tadını şeker yerine baldan alan hafif ve lezzetli bir tatlıdır. Çekya ve Slovakya’da çok meşhurdur. Çay saatlerinizin ve özel günlerinizin baştacı olmaya aday yapımı oldukça kolay marlenka tarifi huzurlarınızda.

Marlenka tarifi

Kek için malzemeler

Kekimiz için gerekli olan malzemeler; 100 gram şeker, 250 gram un, bir adet yumurta, 25 gram tereyağı, bir çorba kaşığı bal ve bir paket kabartma tozudur.

Kondanse süt için malzemeler

Kondanse sütü için gerekli malzemeler 600 gram süt ve 100 gram şekerdir.

Kreması için malzemeler

Kekimizin kreması için gerekli malzemeler ise 300 gram yoğunlaştırılmış süt, üç adet yumurta, iki çorba kaşığı bal ve 55 gram tereyağıdır. Süslemek için ekstra olarak 400 gram kadar fındık içi kullanabilirsiniz.

Kekin hazırlanışı


Yumurta ve şekeri çırparak işe başlayabilirsiniz. Ardından, yumurtayı kabartın. Boş bir tencerenin içerisine su koyun ve tencereyi ocağa yerleştirin. Isıya dayanıklı olan bu tencerenin içerisine rahat sığacak bir kap hazırlayın. Bu yöntemi kullanarak tereyağını direkt ısıya temas etmeden kolayca eritebilirsiniz. Erimiş olan tereyağının içerisine un ve kabartma tozu dışında diğer malzemeleri ekleyin ve karıştırmaya başlayın. Karışımın homojen bir kıvama geldiğini gözlemlediğinizde yumurta ve şekerli karışımı ekleyerek mikser yardımıyla çırpın. Karışım ilk hacminin iki katına çıktığı zaman, ısıyı kesebilirsiniz. Unu karışıma iyice yedirin ve fazla çırpmadan, tahta kaşık yardımıyla karıştırmaya başlayın. Kat kat bir pasta hazırlayacağımız için her katı ayrı pişirmeliyiz. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve yaklaşık 1.5 kepçe kadar hamur dökerek eşit ve ince bir tabaka halinde yaymaya başlayın. Sonrasında, önceden ısıttığınız 165 derecelik fırında 5 – 6 dakika pişirin. Bu işlemi hamur bitene kadar 7 – 8 kere tekrarlayın. Yuvarlak bir kalıp yardımıyla keklerinizi kesebilirsiniz.

Kondanse sütün hazırlanışıSütü orta ateşte kaynatmakla başlayın. Her taşımda üzerinde biriken tortuyu alın ve bu işleme yaklaşık iki saat devam edin. Unutmayın, süt miktarı azaldıkça taşım süresi kısalacaktır. 1 – 1.5 su bardağı süt kalana kadar devam edin. Ardından, ocaktan alıp içerisinde ince delikli süzgeç yardımıyla sütü süzmeye başlayın. Süzmüş olduğunuz sütün içerisinde ölçülü şekerinizi eritin ve tekrar ocağa alın. Kaynayınca ocaktan alıp soğutun ve kekinizin üzerine ilave edin.

Kremanın hazırlanışı


Kremanın yapımına tereyağını eritmekle başlayın. Ardından tereyağını soğutun. Tereyağı dışındaki tüm malzemeleri yani süt, yumurta ve balı geniş bir kabın içerisine alıp çırpmaya başlayın ve son olarak tereyağını ekleyip çırpmaya devam edebilirsiniz. Kremanın kıvam aldığını gördüğünüz zaman soğuması ve hazır hale gelmesi için buzdolabına kaldırın.

Pastamızın hazırlanışını


Kat kat hazırladığımız pastamızın ilk katına ince bir tabaka kremayla beraber kaplayın ve üzerine fındık ilave edin. Diğer kata geçin ve kek katlarınız bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. En üst kata da krema sürüp yine üzerini fındıkla süsleyebilirsiniz.