Doğum için hastane ve doktor seçimi


Doğumun yaklaşmasıyla birlikte anne ve baba adaylarının heyecanı artmaya başlar. Bebek için yapılan hazırlıklar ise keyifli olduğu kadar zordur. Bunlar arasında doğumun gerçekleşeceği hastaneyi ve doğuma yardımcı olacak doktorun seçilmesi oldukça önemlidir. Bu yazımızda doğum için hastane ve doktor seçimi konusunu ele alıyoruz.

Doğum için hastane ve doktor seçimi

Hastane için dikkat edilmesi gerekenler


Hastane seçimi için detaylı araştırma yapmak gerekir, çünkü doğum sırasında gerekli konforun sağlanması en önemli husustur. Bunun için hastanede arayacağınız ilk özellik yeni doğan bakımı ve yetişkin bakımı alanlarındaki hizmet şartları ve kalitesidir. Hastanenin temiz ve steril sağlık koşullarına uyup uymadığını kontrol edin. Bunun dışında, 24 saat boyunca hizmet veren kadın doğum, çocuk ve anestezi bölümlerinin açık olması ve özellikle deneyimli doktorların bulunmasına dikkat edin. Bu doktorların referanslarının olumlu olup olmadıklarına bakın.


Ayrıca özellikle büyük şehirlerde, hastanenin evinize yakın olmasında fayda var. Mümkünse 15-20 dakikada ulaşabileceğiniz, özel arabanız varsa park yeri konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir hastaneyi tercih etmek, bu heyecanlı günde yaşayacağınız stresi azaltacaktır.

Doğum doktoru için dikkat edilmesi gerekenlerDoğumu gerçekleştirecek doktorun unvanı ve uzmanlık derecesinin yüksek olması önemlidir. Profesör mertebesinde olan doktorlara, yılların deneyimine sahip oldukları için çok daha kolay güvenebilirsiniz. Bunun dışında doktorun tecrübeli olması ve güven hissi vermesi doktor-hasta ilişkisi açısından gereklidir. Asıl dikkat etmeniz gerekenlerden biri de, kendi tercihinize göre doktorun normal veya sezaryen olarak hangisinde daha başarılı olduğudur.