Yoga hakkında doğru bilinen yanlışlar


Yoga dendiği zaman çoğu insanın aklına ilk gelen zor hareketlerdir. Oysa ki, herkes yoga yapabilir. Çünkü eğer istekliyseniz bedeninizi eğitebilir ve kendinizi buna adayabilirsiniz. Önemli olan, yoga yaparken nelere dikkat etmek gerektiğini bilmektir. Bu yazımızda yoga hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Yoga hakkında doğru bilinen yanlışlar

Yoga yapabilmeniz için esnek olmanız gerekir


Genelde insanların söylediği cümlelerden biridir; “Ben yoga yapamam, esnek ve fit değilim.” Oysa herkes gibi siz de yoga yapabilirsiniz, bunun için esnek ve fit olmanıza gerek yok. Bedensel olarak nefes alabildiğiniz ve hareket edebildiğiniz sürece yoga yapabilirsiniz. Fiziksel olarak yapılan yoga pratikleri, sizin kişisel ihtiyaçlarınıza göre belirlenmelidir.

Yoga fiziksel bir pratiktir


Unutmayın, yoga sadece fiziksel bir aktivite değildir. Yoga hareketlerini uyguladığınızda farkında olmanız gereken bazı şeyler vardır. Çünkü ancak bedeninizin hangi bölgesini çalıştırdığınızın ve nefesinizin akışının farkına vardığınız zaman tam olarak yoga yapmış sayılırsınız.

Yoga yapmak için düzenli ve derin nefesler alınması gerekirİnkar etmiyoruz, yogada nefese dayalı birçok egzersiz var. Örneğin nefes alıp verme uzunluğunuzu kullanarak yorgunluk veya endişeyle mücadele etmeniz mümkündür. Fakat çok derin nefesler almak anksiyeteye neden olabilir.

Yoga sadece mat üstünde yapılır


Bir mat üstünde oluşturduğunuz bedensel ve zihinsel farkındalığı başka bir yerde yapamayacaksınız diye bir kural yok. Bunun için kendinize yoga yaparken, ”neden bunu yapıyorum” diye sorabilirsiniz.

Yoga yapmak için bir yoga stüdyosuna gitmek gerekirBir hocanın gözetiminde yoga yapmak elbette size birçok şey kazandıracaktır. Fakat yoga yaparken asıl önemli olan kendinizle nasıl iletişim kurduğunuzdur. Yoga stüdyolarında yoga yapmanın sayamayacağımız kadar faydası vardır, ama yoga yapmak için illa bir stüdyoya gitmek zorunda değilsiniz. Evinizde kendiniz de bir takım videolar izleyerek yoga yapmayı öğrenebilirsiniz.