Kilo vermek isteyenlerin yaptığı hatalar


Kilo vermek hiç kimse için kolay değildir. Özellikle de uygulamak zorunda olduğunuz bir diyet programı varsa buna adapte olmak zaman alabilir. Çünkü diyetisyeninizden ne kadar tavsiye alırsanız alın, bazı zamanlar örneğin işlerinizin yoğun olduğu dönemlerde programınızı aksatabilirsiniz. Fakat asıl önemli olan diyetinizi bozacak hataların neler olduğunu önceden bilmektir. Bu yazımızda kilo vermek isteyenlerin yaptığı hatalar hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Kilo vermek isteyenlerin yaptığı hatalar

Yasaklı yiyeceklere odaklanmak


Diyet yapmaya yeni başlayan pek çok kişi yasaklanmış olan besinlere odaklanır. Oysa ki bunun yerine diyetiniz için hazırladığınız yiyeceklere odaklanmak, daha pozitif bir bakış açısına sahip olmanızı sağlar.

Ya hep ya hiç yaklaşımını benimsemek


Kilo vermeye çalışırken sakın bunu uygulamaya çalışmayın. Sevdiğiniz yiyecekleri sırf kilo veriyorsunuz diye hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok. Bu, uzun vadede psikolojinizi olumsuz etkileyebilir. Sevdiğiniz besinlerden kaçınmak yerine onları sağlıklı bir biçimde nasıl tüketirsiniz bunu araştırmalısınız.

Sağlam bir plan yapmamak


Gerçekçi ve uygulayabilceğiniz bir beslenme programınız olmazsa bundan pişmanlık duyabilirsiniz. Çünkü kilo verme zamanlarınızda başarılı olmak için mutlaka size özel hazırlanmış bir diyet programınıza uymalısınız.

Bir besin grubunu tümden kesmekKilo vermek isteyen insanlar çoğu zaman bazı besin gruplarını yemeyi tümden kesmeyi tercih ederler. Bunun neticesinde ortaya çıkan dengesiz beslenmeden dolayı birçok sorunla karşılaşılır. Üstelik bu durum sürdürülebilir olmaz.

Yemek yerine içecek tüketmek


Sağlıklı sebze ve meyvelerden hazırlanan juice ve smoothie’ler son günlerde çok moda olmuş durumda. Fakat juice veya smoothie’ler belli bir süre sizlere yardımcı olsa da uzun vadede sürdürülebiliecek bir beslenme düzeni değildir.

Çok az kalori almak


Kilo vermek isteyen pek çok kişi bu hataya düşer. Kilo verme evresinde kalori almaktan kaçınmak uğruna bedeninizi besinlerden yoksun bırakırsınız. Oysa ki kendinizi tok hissetmek için daha fazla yemelisiniz. Çünkü asıl önemli olan ne kadar yediğiniz değil, nasıl beslendiğinizdir, .

Yeterince su içmemekSu içmek ya da su açısından zengin sebzelerle hazırlanmış salataları tüketmek yemeklerde daha az yemenizi sağlar. Bunun dışında, bedeninize yeterince sıvı almak baş ağrılarını önler. Böylelikle strese bağlı yeme sorunuzu engellemiş olursunuz.