Kategoriler
Temizlik

Tül perde temizliği


Tül perdeler dışarıda bulunan toz ve pisliği üzerilerine çekerler. Perdelere elimizle sık sık temas ettiğimiz için de onların temiz tutulması gerekir. Tül perde temizliği birçok kişiye zor gelse de aslında yapılması gereken sadece bazı detaylara dikkat etmektir. Bu detaylara yazımızın devamında yer veriyoruz.

Tül perde temizliği

Yıkamadan önce lekelere müdahale edin

Bazı lekelerin sadece normal yıkamayla çıkmasını beklemek doğru bir düşünce değildir. Bu yüzden perdenizi yıkamadan önce işinizi garantiye alın. Kaliteli bir sıvı deterjan yardımıyla önceden lekeleri çıkarmaya çalışabilirsiniz. Ama unutmayın, yıkayacağınız ne olursa olsun mutlaka etiketini kontrol edin. Ayrıca metodu mutlaka önce ürünün ufak bir bölgesinde test edin. Seçtiğiniz sıvı deterjanı lekenin sadece ön bölgesine değil arka bölümüne de uygulamayı ihmal etmeyin.

Çamaşır makinesini doğru ayarlayın


Tül perdenizi yıkamak için en hassas programı ve düşük sıcaklığı seçin. Tül perdenizin zarar görmemesi için hassas ürünlere göre yapılmış olan deterjan kullanmanızı ve gereğinden fazla ya da az kullanmamanızı tavsiye ederiz. Düşük sıcaklıkta yıkamanız perdenizin ömrünü uzun tutacaktır.


Tül perdeyi kurulayın


Lekeyi çıkardıktan sonra sıra kurulamaya geliyor. Eğer çamaşır kurutucusunda perdenizi kurutmaya kalkarsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. Çünkü, çamaşır kurutucusu kullanmak perdenizin boyunu kısaltabilir. En doğrusu, tül perdenizi tekrar kornişe asarak kendi kendine kurumasını sağlamaktır. Tabii bunun öncesinde camlarınızı temizlemeyi ihmal etmeyin. Kurutma aşamasında yerlerin ıslanmaması için camların önüne havlu ya da bez sererek zeminin ıslanmasını engelleyebilirsiniz.