Tansiyonu neler düşürür?


Tansiyon yüksekliği pek çok farklı hastalığı tetiklediği için vakit kaybetmeden önlem alınması gerekir. Tansiyonunuzu düşürmek için farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Tansiyonu neler düşürür bu yazımızın konusu.

Tansiyonu neler düşürür?

Soğuk


Ense köküne soğuk olan herhangi bir şey koymanız en pratik yöntemlerden biridir. Bu yöntem evde kolaylıkla uygulanabilir. Fakat dikkat edin, eğer buz değil de su kullanıyorsanız aşırı soğuk olmamasına özen gösterin. Ayakta durabilecek kadar kendinizi iyi hissediyorsanız ılık suyla duş alabilirsiniz. Yüksek tansiyon, felç gibi birçok kötü hastalığa davetiye çıkarabilir. Dolayısıyla hastalığa anında müdahale etmeniz gerekir.

Bitki çayları


Bitki çaylarının önemini herkes çok iyi bilir. Kuşburnu çayı ve vişne yaprağı çayı da sizi bu durumdan kurtarabilir. Bir avuç kurutulmuş naneyle hazırlanan çay her gün düzenli olarak tüketildiğinde tansiyonunuzu normal düzeyde tutmanıza yardımcı olur.


Besinler


Gün içerisinde tükettiğiniz besinler tansiyonunuzu düşürebilir. Örnek verecek olursak; limon, çilek ve alıç gibi meyveler asabiliği alarak değerlerin normalleşmesini sağlar. Ispanak ise damar sertliğine oldukça iyi gelir ve bununla kalmayıp tansiyonunuzu düşürür.

BaharatlarYaş ile de orantılı olan yüksek tansiyon hastalığını doğru beslenme ve yemeklerde kullanılan baharatlar sayesinde kontrol altına alabilirsiniz. Öncelikli olarak zerdeçal ve kekik gibi baharatlar tansiyon hastalarının yemeklerinde sık sık kullanılmalı. Omega3, magnezyum ve lif bakımından zengin olan chia tohumu da tansiyonu düşürmek için eski dönemlerde olduğu gibi günümüzde de kullanılmaktadır.