Bebek masajı nasıl yapılmalı?


Bebek masajıyla amaçlanan bebeğin rahatlatmak ve düzenli yaparak bebeğin büyüme, mental ve motor gelişimine olumlu katkı sağlamaktır. Bebek masajı yüz, göğüs, kol, karın, bacak ve sırt masajı olmak üzere toplam altı aşamadan oluşur. Masajı her gün, bebeğinizin aç olmadığı, huzurlu ve masaja uygun olduğu zaman diliminde yapın. En uygun zaman, beslenmeden 1- 1,5 saat son- rasıdır. Masaj süresi olarak, her hareketi  iki kez tekrarlayarak 15 dakika yeterlidir.

Bebeğinize masaj yaparak onu rahatlatmak istiyor fakat bebek masajı nasıl yapılmalı yeterli bilgiye sahip değilseniz yazımıza göz atabilirsiniz…

Bebek masajı nasıl yapılmalı?

Vücut masajı


Ellerinize birkaç damla yağ damlattıktan sonra nazik ve yavaş bir biçimde bebeğinizin topuklarından parmaklarına doğru ovalama hareketiyle masaja başlayabilirsiniz. Masaj, bebeğin ayaklarına doğru gidecek şekilde yapılmalıdır ve oldukça nazik davranılmalıdır. Bebeğinizin dizlerinin üstünü, uylukları ve kalça kısmını da ihmal etmeyin. İki bacağa aynı anda veya ayrı ayrı da masaj yapabilirsiniz. Göbek kısmına geldiğinizde göbeğine saat yönünde dairesel hareketler çizilerek masaj uygulanmalıdır.


Yüz ve surat masajı


Bebeğinizin yüzüne masaj yaparken tamamen ellerinizi değil, parmak uçlarınızı kullanın. Alnının ortasından başlayın ve yüzünün dışına kadar gelin, isterseniz yanaklarına da bu işlemi uygulayabilirsiniz. Kafası için avucunuzu açın ve kafasına destek vererek sıvazlamaya başlayın. Bebeğiniz eğer masajdan hoşlandıysa sırt bölgesine de geçebilirsiniz. Bebeği karnının üstüne çevirin ve kafasından itibaren ayak parmak uçlarına doğru masaj yapmaya başlayın. Bebeğiniz sıkıldığı zaman hemen masajı sonlandırmayı ihmal etmeyin.

Masaj yapmanın faydalarıBebeğinize dokunarak, masaj esnasında sevgi ve şefkatin hissedilmesini sağlarsınız. Bu bebeğinizin gelişiminin artmasına yardımcı olur. Burada asıl hedeflenen, bebeğe dokunmak ve bazı hareketlerle ona karşı hislerinizi göstermektir. Bebeğinizin sağlıklı gelişmesi özellikle anne rolü için oldukça önemlidir. Kısacası bebeğinize masaj yapmak onu rahatlatmanın yanında kişisel gelişimine ve anneyle iletişim kurmayı öğrenmesine katkı sağlar.