Hangi besinlerde hangi vitaminler bulunur?


Sağlıklı bir yaşam için vücudunuzun belli miktarda alması gereken vitaminler vardır. Vitaminler vücut içerisinde yapıcı ve onarıcı olarak görev yaparlar. Bunun için de sağlıklı beslenmeniz gerekir. Hangi vitaminler hangi besinlerde bulunur bu yazımızın konusu…

Hangi vitaminler hangi besinlerde  bulunur?

A vitamini


A vitamini, genellikle hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunmaktadır. Eğer vücudunuzun A vitaminine ihtiyacı varsa şu besinleri tüketebilirsiniz; tatlı patates, havuç, ıspanak, kabak, mercimek, domates, karpuz, greyfurt, kayısı, maydanoz, yumurta, somon, inek ve keçi sütü, tavuk, yoğurt ve karides.

B vitamini


B vitamini genellikle her besinde bulunmaktadır. Eğer yeteri kadar B vitamini almazsanız ciddi hastalıklara sebebiyet verebilirsiniz. B vitamini bulunan besinlere örnek verecek olursak; ciğer, kabuklu deniz ürünleri, sığır eti, kuzu eti, balıklar, yumurta, peynir, süt, yoğurt ve tavuk eti.

C vitaminiC vitamini, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Tansiyonu az da olsa düşürür ve göz damarlarını güçlendirmesiyle bilinir. Eğer vücudunuzun C vitaminine ihtiyacı varsa şu besinleri tüketebilirsiniz; domates, kivi, portakal, greyfurt, mandalina, limon, roka, karnabahar, papaya, soğan, bezelye, kavun, çilek, elma ve yaban mersini.

D vitamini


D vitamini vücudumuz için en önemli vitaminlerden biridir. Hatırlatmak isteriz, D vitamini ihtiyacını sadece yiyeceklerden karşılamaya çalışmayın. Bununla birlikte bol bol güneş ışığı alın. D vitamini; süt, ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, istiridye, karaciğer, yumurta sarısı, mantar ve yonca gibi pek çok besinde bulunmaktadır.

E vitaminiE vitamini aslında pek çok insanda eksik olarak görülür. Çünkü çok fazla ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Besinlere örnek verecek olursak; ay çekirdeği, badem, ayçiçek yağı, fındık, fıstık ezmesi, fıstık, mısır yağı, ıspanak, brokoli, kivi, mango, domates, yeşil zeytin, kekik ve kuru kayısı.