Kategoriler
Temizlik

Oyuncak temizliği nasıl olmalı?


Bebekler oynadıkları oyuncakları keşfetme ve öğrenme amaçlı olarak ağızlarına götürmeyi çok severler. Özellikle de diş çıkarma dönemlerinde dişleri çok kaşındığı için oyuncakları sıklıkla ağızlarına sokarlar. Dolayısıyla bebeğinizin hijyenini sağlamak için temizlemeniz gereken eşyalar arasında oyuncakları da vardır. Bu yazımızda oyuncak temizliği nasıl olmalı konusunu ele alıyoruz.

Oyuncak temizliği nasıl olmalı?

Yumuşak ve doldurulmuş oyuncaklar


Çamaşır makinesinde 40 derecede bu tür oyuncakları yıkayabilirsiniz. Bizim önerimiz bebeğinizin giysilerini yıkadığınız çamaşır deterjanıyla yıkamanızdır. Asıl önemli olan oyuncağın iyi durulanmasıdır. Makine işlemi bitince makinede oyuncağı fazla tutmadan güneş alan bir yere kuruması için yerleştirin. Kurutma makineniz varsa doldurulmuş oyuncakları kurutma makinesinde de kurutabilirsiniz.

Sert plastikten yapılmış oyuncaklarSert plastik içeriği olan oyuncakları bulaşık makinesinde 50 derecede yıkamanızı öneririz. Yalnız bu işlemi gerçekleştirirken makinenizde sadece oyuncaklar olsun. Doğal bir yol denemek istiyorsanız, bir leğene sıcak su ve bir su bardağı beyaz sirke ya da elma sirkesi ilave edin. Bu karışım içinde oyuncağı 20 dakika bekletin, ardından durulama işlemine geçin. Merak etmeyin, iyi durularsanız kuruduğu zaman sirke kokusu kalmayacaktır.

Banyo oyuncakları


Bebeğinizin banyo oyuncakları çok daha temiz olmalıdır. Sürekli olarak nemli ortamda bulundukları için her banyo sonrası temizlemeniz gerekir. Bu oyuncaklar genelde ses çıkarır veya delikleri olur. Deliklerinden su gireceği ve zor arınacağı için kesinlikle çamaşır suyu kullanmanızı önermiyoruz.
Bebeğinizin banyo oyuncaklarını alın ve sirkeli sıcak suda bekletin. Kurutma işlemini banyo gibi nemli bir ortamda yapmamanız gerektiğini de unutmayın.