Kemik erimesi nasıl önlenir?


Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kemik yoğunluğunun azalması sonucunda kemik kalitesinin azalması durumuna denir. Çünkü kemik yoğunluğu azaldığında kemiğin dayanıklılığı da azalmaya başlar. Kemik erimesi sadece kemik yoğunluğunun azalması değil, kemik yapımının azalması ve kemik yıkımının artması ile de ilgilidir. Bu da travmalara karşı direncinin düşmesi anlamına gelir. En ufak bir travmada kırık gelişme ihtimali artar, özellikle yaşlılarda önemli sonuçlara neden olabilir. Kemik erimesi, önlemler alındığında gelişmesi engellenebilir ve tedavi edilebilir. Bu yazımızda kemik erimesi nasıl önlenir konusunu ele alıyoruz.

Kemik erimesi nasıl önlenir?

Süt ve süt ürünleri tüketin


Doğru beslenmeyle kemik erimesinin önüne geçmek mümkündür. Kalsiyum, magnezyum ve mineral açısından zengin olan besinlerin kemik yapısını güçlendirmeye faydası olduğu gibi bu besinlerin kemiklerimize de çok büyük faydaları vardır. Bundan dolayı kemik erimesini önleyen en etkili besinler süt ve süt ürünleridir.

D vitamini


D vitaminini en sağlıklı şekilde almak istiyorsanız, çözüm güneş ışığıdır. Kol, yüz ve bacak bölgelerinizi güneş ışığına 15 dakika boyunca tutmanız size yeterli derecede D vitaminini sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken konu, aşırı kavurucu günlerde bunu yapmamanız ve güneş kremi kullanmanızdır.


Süt ve badem


Kalsiyum zengini olan badem ve süt karışımıyla kemik erimesi sorununu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle, bir avuç kadar bademi geceden bir kap suda bırakın. Sabah olduğunda ise, suyu süzün ve bademin zarını soyup blenderdan geçirin. Ardından, 1 tatlı kaşığı kadar toz tarçın ilave edin ve karıştırıp için. Bunu bir ay boyunca yapmanız durumunda farkı hissedeceksiniz.

Kişniş tohumuKişniş demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından oldukça zengin bir baharattır. Bu sayede kemiği güçlendirmekte üstüne yoktur. 2 tatlı kaşığı kişniş tohumunu bir cezve suda kaynatın. Bu sudan her gün 1 bardak tüketebilirsiniz.