Mutlaka görmeniz gereken Avrupa şehirleri


Dünya genelinde Avrupa, en popüler tatil rotalarına sahip kıta olarak 2. sırada yer almaktadır. En yaygın gidilen şehirler ise Paris, Londra, Roma ve sıradanlığı sevmeyenler için Kopenhag’tır. Bunlar haricinde gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ve kendine has özellikleriyle mutlaka görmeniz gereken Avrupa şehirleri vardır. Yazımızı işte bu eşsiz şehirlerin tanıtımına ayırdık.

Mutlaka görmeniz gereken Avrupa şehirleri

Utrecht, Hollanda


Hollanda’ya giden insanların ilk tercihlerinin genellikle Amsterdam olsa olduğu bir gerçek. Ama genç nüfusunun fazla olduğu, büyüleyici bir tarihe sahip olan her yaş grubuna hitap eden Utrecht ülkenin görülmeye değer bir diğer bir büyüleyici şehri.

Siena, İtalya


“İtalya tatiline gittin ve Romayı görmedin mi?” lafından sıkılanlar, yeni bir yer arayışınız devam ediyorsa Siena tam size göre. İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan bir orta çağ şehri olan Siena, İtalya’nın kuzeyinde, Floransa’nın 70 km kadar güneyinde bulunuyor. Tarihi şehir bölümü UNESCO Dünya Mirasları Listesinde. Labirenti andıran daracık sokakları, düzenli mimarisi, İtalya’nın en güzel meydanlarından birine sahip, kendi halinde bir kale şehri olmasıyla ve o masalsı havasıyla sizi içine çekecek.

Marsilya, FransaÜlkenin en popüler şehri Paris’tir fakat Marsilya da en çok ziyaret edilen şehirler arasındadır ve oldukça büyük bir şehirdir. Fransız kimliğiyle şehrin öncülerinin getirdiği Yunan kültürünün harmonisi şehri eşsizleştiren bir diğer özelliktir. Bir liman şehri olan Marsilya, özellikle özellikle de denizi sevenler için  harika bir tatil rotası olabilir.

Bibury, İngiltere


Her ne kadar İngiltere deyince akıllara Londra gelse de, Bibury”nin de ülkenin en güzel şehirleri arasında ilk sıralarda olduğunu söyleyebiliriz. Binlerce restoranın yanı sıra birçok aktivite olanağını içinde barındıran bu şehrin geceleri de ayrı güzeldir. Örneğin şehrin bazı sokaklarında ünlü ressamların tabloları sergilenir. Doğayla iç içe olmak ve rahatlamak isteyenler Bibury’e bir hafta sonu planı yapabilir

Palmanova, İtalyaResimden fark etmişsinizdir, ama biz yine de söyleyelim, bu şehir altıgen şeklinde tasarlanmıştır. Nedenini merak edenler olduysa açıklayalım; ünlü katedral Duomo Digale’yi içinde barındıran şehir meydanı Grand Piazza’ya her sokaktan çıkabilmek içindir. 1590’li yılların başından itibaren tahkimli bölge olan Palmanova, tarih sevenler için mükemmel bir şehirdir.