Yeme isteğini ortadan kaldırmanın yolları


Devamlı olarak kilo alan ve bunu durduramayan kişilerin ortak cümlelerinden biri “kendimi durduramıyorum!” olur. Stres, hormon düzensizlikleri, uyku eksikliği, kullanılan ilaçlar ya da çevre baskısı gibi birçok etken hızlı kilo almanıza sebep olabilir. Bazen de gün içerisinde yapacak bir şey bulamadığınızda bir bakmışsınız ki bir kap dondurmayı almışsınız yiyorsunuz. Fakat endişe etmenize gerek yok, bu gibi durumları engellemek sizin elinizde. Yeme isteğini azaltmanın yolları bu yazımızın konusu…

Yeme isteğini azaltmanın yolları

Doğal iştah bastırıcı besinleri ve baharatları tüketin


Diyet sırasında çeşitli haplar kullanmak daha ilgi çekici ve kolay gelse de bunların pek çok yan etkisi vardır. Ölüme bile sürükleyecek kadar tehlikeli olabilen bu tip hapları kullanmak yerine, doğal iştah bastırıcı gıdalar tüketebilirsiniz. Ayrıca, yaptığınız yemeğe kattığınız baharatlar sadece faydalı antioksidanlar içermekle kalmayarak, aynı zamanda iştahınızı azaltır, metabolizmayı hızlandırır ve vücudunuzu daha çok yağ yakması için teşvik ederler. Bu baharatlar içinde en etkili olanları kırmızı biber, karabiber ve tarçındır. Fasulye, baklagiller, chia tohumları ve keten tüketmek de size yardımcı olacaktır.

Uçucu yağlar kullanın


İştahınızı besinler yoluyla azaltmak istemezseniz de, hormon düzenlemesi gibi nedenler yüzünden artan iştahınızı azaltan uçucu yağlar vardır. Bu doğal yağlar, kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Örneğin, greyfurt yağı; iştahı azaltır ve vücutta bulunan yağları enerjiye dönüştürür. İştahı azaltmaya yardımcı olan uçucu yağlar arasında limon, bergamot, ardıç çilek, limon da bulunmaktadır.


Daha fazla su için


Yeterli miktarda su içmiyor ve vücudunuzun kuru kalmasına sebep oluyorsanız, buna dikkat etmeniz gerekir. Metabolik fonksiyonunuz uyku esnasında yavaşlar ve sabah uyandığınızda çok susadığınızı fark edersiniz. Çünkü vücudunuz saatlerce sıvısız kalmıştır. Bunu engellemek için kalktıktan sonra ve yatmadan önce en az 2 bardak su içmeniz gerekir. Bu size daha fazla enerji vererek iştahınızı kontrol altında tutacaktır.

Her gece 7-8 saat uyku hedefleyinHiç uykusuz kaldığınız günden sonra kendinizi çok aç hissettiğiniz oldu mu? Araştırmacılar, sadece bir gece bile uykusuz kalmanın, iştah hormanlarına zarar vereceğini açıklamıştır. Hem iştahı hem de stresini düzenlemek için düzenli bir uyku alkışlanlığına sahip olmanız gerekmektedir.