Kategoriler
Spor

Güç antrenmanlarında yapılan yanlışlar


Hayatta bir işi yapmak değil, doğru yapmak önemlidir. Bu motto kişinin sağlığı açısından önemli olan güç antrenmanları için de geçerlidir. Bu yazımızda güç antrenmanlarında yapılan yanlışlar konusunu ele alıyoruz. Daha hızlı gelişmek istiyorsanız yapılan bu yanlışlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Güç antrenmanlarında yapılan yanlışlar

Programı çok sık değiştirme


Zamanla gelişen güç antrenmanı programları vardır. Bu tıpkı üniversitede bir bölümü okumak gibidir. Geride bıraktığınız her sömestr bilgi ve deneyiminiz artar. Yeterli bilgi kazanmanın ve ustalaşmanın en iyi yolu budur. Ne yazık ki, bazı egzersiz yapanlar bu zihniyeti güç antrenmanlarına uygulamazlar. Oysa ki sabırlı olmalı ve vücudunuza zaman vererek başladığınız programa devam etmelisiniz.


Asla hızını değiştirme


Güç antrenmanı, kas gelişimi için mükemmeldir bir spor dalıdır, ancak bunu belirli bir rutine koymanız gerekir. Fakat çoğu insan güç antrenmanlarını yavaş yapar. Eğer sizin de güç antrenmanlarınız kontrollü ve yavaş bir tempodaysa doğru yolda değilsinizdir. Yeterli özeni göstererek antrenmanınızda her yeni aşamanın sizi zorlamasına dikkat edin.

Hafif ağırlıklar kaldır


Ağır ağırlıkları kaldırmanın yaygın korkularından biri de şudur; seni çok hantal yapar. Fakat bu asılsız bir korkudur. Çok büyük kaslar üretmek oldukça zordur, özellikle de kadınlar, erkeklere göre çok daha farklı hormonlara sahip oldukları için, onlar için daha da zordur. Yapmanız gereken istikrarlı bir artışa bağlı kalarak kaslarınızı güçlendirmek ve fiziksel yeterliliğinizi artırmaktır.