Kramp nasıl önlenir?


Kramp, bir veya birden çok kasın ani ve istemsizce kasılmasından dolayı meydana gelir. Yetersiz sıvı alımı, kalsiyum veya magnezyum eksikliği gibi birçok etken kramplara neden olabilir. Bu yazımızda kramp nasıl önlenir konusunu ele alıyoruz.

Kramp nasıl önlenir?

Sıvı alımı


Özellikle 45 yaş üstü insanlarda ve hamileliğin son aylarında kramplar meydana gelebilir. Kalsiyum veya magnezyum eksikliği, sıvı kaybı, kolesterol düşürücü ve idrar söktürücü gibi ilaçlar krampların artmasına neden olur. Bu durumu önlemek için yeterli sıvı alımına dikkat etmelisiniz.

Germe


Bacağınıza kramp girdiği an ilk yapacağınız hareket, bacaklarınızı uzatmak ve kuvvetli bir şekilde germek olacaktır. Ayağınızı tersi yönde kendinize doğru çekin. Bu yöntem kısa süre bile olsa sizi rahatlatacaktır. Bunun dışında yürümek, bacağınızı sallamak ve o bölgeye çok sıcak olmamak şartıyla su torbası koymak kramp ağrılarına iyi gelecektir.


Uyku


Uyku esnasında ayaklarınızı serbest bırakmak, kramp riskini azaltır. Yorgan ve pike gibi örtülerle bacaklarınızı sarmak krampı tetikler. Ayrıca, uyumadan önce kafeinli içecekleri bırakmanızda da fayda var.

EgzersizKrampları önlemek için ilaca başvurmayın, doğal yöntemleri tercih edin. Uyurken yaşanan kramplardan korkuyorsanız size önceki maddemizde anlattığımız germe işlemini uygulayabilirsiniz. Veya, yüzünüz duvara dönük olsun ve yaklaşık 60 cm uzakta olsun. Ellerinizi duvara yaslayın ve topuklarınız yerdeyken uzanabildiğiniz en uzun noktaya uzanıp 10-15 saniye kadar öyle kalın.