Kategoriler
Temizlik

Deri çantalar nasıl temizlenir?


Deri hassas ve dayanıklı bir malzemedir. Hem spor hem şık görüntüsüyle birçok kıyafetle kombinlenebilen deri çantalar da dokusu ve kalitesiyle dikkat çeker. Deri çantalar, içerdiği porlar sebebiyle derinizdeki ve ellerinizdeki yağları emebilir ve bu da lekelere sebep olur. Fakat düzenli temizliği ve bakımı yapıldığı takdirde de uzun yıllar kullanılabilir.  Bu yazımızda deri çantalar nasıl temizlenir konusunu ele alıyoruz.

Deri çantalar nasıl temizlenir?

Aseton veya alkol

Çantanızdan mürekkep lekesini çıkarmak için bir parça pamuğu aseton veya alkole batırın ve lekeye uygulamaya başlayın. Bu aşamada kesinlikle ovmamalısınız, yoksa leke daha çok yayılabilir. Lekeyi çıkardıktan sonra bulaşık sabunlu sıcak suyu temiz bir kumaş yardımıyla deriye uygulayın. Son olarak temiz bir bezle silin ve kurumaya bırakın.

Karbonat veya mısır nişastası


Çantanızdan yağ lekesini çıkarmak için üzerine biraz karbonat ya da mısır nişastası dökün. Nazikçe ovmaya başlayın. Birkaç saat veya bir gece boyunca bu şekilde bekletin. Karbonat veya nişasta zamanla yağı içine çekecektir. Sonrasında temiz bir bezle silin.


Diş macunu


Nemli bir bez alın ve lekeli kısmı biraz ıslatın. Suyun altında sakın tutmayın, sadece nemlendirin. Bir miktar jelsiz bir diş macununu lekenin üzerine sürün. Lekeyi çıkarmak için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Leke çıktıkdan sonra bu alanı temiz bir kumaşla temizleyip ardından havluyla kurulayın.

Limon suyu ve tartar kremi


Limon suyunu ve tartar kremini aynı kapta karıştırın. Lekeli bölgeye bu karışımı sürün ve yaklaşık 25 dakika kadar bekletin. Macunu temizlemek için sünger kullanabilirsiniz. İkisini beraber karıştırdığımızda çamaşır suyu etkisi yapacak ve bu sayede lekeyi çıkaracaktır.