Kategoriler
Kişisel Bakım

Cilt lekeleri için doğal çözümler


Cildiniz özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınları nedeniyle leke ve ben oluşumuna meyillidir. Kolay kolay geçmeyen bu lekelerden cildinize doğru ve düzenli bakım yaparak kurtulabilirsiniz. Fakat ihmal derseniz, bu oldukça ciddi cilt sorunlarına neden olabilir. Cilt lekeleri için doğal çözümler bu yazımızın konusu.

Cilt lekeleri için doğal çözümler

Limonlu şekerli peeling ve bal maskesi


Yeni oluşan veya oluşmaya henüz yeni başlayan cilt lekeleri için peeling’ler etkilidir. Bunun haricinde uygulayacağınız bakımda doğru malzemeleri kullanmak önemlidir. En doğru malzeme ise limon ve baldır. Unutmayın ki bu işlemi sabahları değil akşamları yapmalısınız. Bunun yanı sıra önce peeling’i sonra ise maskeyi uygulamanız gerekir. Peeling için 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı içme suyu ve yarım limon suyunu karıştırın. Bu karışımı önceden yıkadığınız cildinize uygulayın ve 5 dakika sonra yıkayın. Ardından 1 yemek kaşığı balla beraber yarım limon suyunu karıştırın ve pamuk yardımıyla cildinize sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın.

Zerdeçal maskesiBu mucize maske, sivilce ve akneleri kurutur ve eğer düzenli olarak uygularsanız iz dahi bırakmaz. 1 yemek kaşığı toz zerdeçalı süt veya yoğurtla karıştırarak macun kıvamı almasını sağlayın.Önceden temizlediğiniz cildinize maskeyi nazikçe uygulayın. 20-30 dakika beklettikten sonra önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

Yulaf unu ve pirinç suyu maskesi

Pirinç suyu lif ve vitaminler açısından oldukça zengindir ve özellikle kilo vermek isteyenler için çok faydalıdır. Ayrıca cilde tatbik edilirse cilt rengini açmaktadır. Bununla beraber Asyalı kadınlar gençliklerini ve güzelliklerini yüzyıllardan bu yöntemle korurlar. 1 avuç pirinci 1 su bardağı içme suyunun içine koyun ve 20 dakika kadar bu şekilde bırakın. Daha sonra, bu formülü çay kaşığıyla iyice karıştırın ve bu suyu süzün. Süzdüğünüz suyun macun kıvamına gelebilmesi için yulaf unu ve 1 yumurta akı ekleyin. Önceden temizlediğiniz cildinize masaj yaparak bu maskeyi yayın, iyice kuruyana kadar yaklaşık 20-30 dakika bekleyip yıkayın.