Yaz aylarında tüketilmesi gereken besinler


Sıcak havalar nedeniyle pek çoğumuz kendimizi bitkin hisseder ve konsantrasyon eksikliği yaşarız. Vücut direncimizi ve enerjimizi ise ancak tükettiğimiz besinler sayesinde koruyabiliriz. Bu yazımızda sağlıklı ve dinç hissedebilmek için yaz aylarında tüketilmesi gereken besinler hakkında sizi bilgilendiriyoruz…

Yaz aylarında tüketilmesi gereken besinler

Hurma

Hepimizin bildiği gibi hurma bir çöl meyvesidir, yani çölde susuzluğu gidermek için yaratılmıştır. Hurma ayrıca bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir içeren bir mineral kaynağıdır. Gün içerisinde hurma yiyerek kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz.Tatlı isteği fazla olanlar için de en güzel tatlı alternatiflerinden biridir.

Ceviz


Balıktan sonraki en önemli omega 3 kaynağı cevizdir. Yaz aylarında özellikle balık yenmediği için balık yerine ceviz tüketmeniz faydalı olur. Ayrıca yaz sıcaklarına bağlı olan konsantrasyon eksikliği ve unutkanlık için günde en az 3-4 parça yenmelidir.

Çörek otu


Çörek otu demir, potasyum, magnezyum, selenyum, çinko ve fosfor gibi vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Ayrıca sindirim gibi problemlere karşı sıkça tüketilir. Bununla da kalmaz ve tokluk hissi sağlar. Çörek otunu salata, meyve ve yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.

Tarçın


Araştırmacılar, bir çay kaşığının ucu kadar tarçının bile kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğunu söylemektedir. Özellikle uzun süreli açlık sonrası yapılan beslenme hatalarıyla yükselen kan şekerini tarçın tüketerek dengeleyebilirsiniz.


Yumurta


Anne sütünden sonra vücutta bulunan en yüksek protein kaynağı yumurtadır. Kaliteli protein içeriğine sahip yumurtayı kahvaltıda haşlama, omlet veya menemen olarak tüketerek gün boyu zinde ve tok kalabilirsiniz.

Karpuz


Yaz mevsiminde aşırı sıcaklar nedeniyle ortaya çıkan sıvı kaybına en iyi çarelerden biri  karpuz tüketmektir. Bir yaz meyvesi olan karpuz serinletici etkisi ve yoğun su içeriği sayesinde artan su ihtiyacınıza destek olur. Ayrıca likopen içeriğiyle ciltte bulunan güneş hasarlarını yok eder.

Kayısı ve şeftali


Bu iki meyveyi yaz aylarının kahramanları olarak niteleyebiliriz çünkü her ikisi de lif zenginidir. Şeftalide çok miktarda C vitamini vardır. Ayrıca her ikisi de içerdikleri A vitamini sayesinde cildinizi genç tutar ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Çilek ve yaban mersini


Çilek ve yaban mersini, hastalık savaşçıları olarak bilinen flavonoidler bakımından birçok meyveye göre çok daha zengindir. Bu meyveler ciltteki kan akışını ve gözlerinizin ışığa karşı olan direncini artırır.

KirazHem besin değeri, hemde serinletici özelliğiyle sevdiğimiz kiraz tam bir yaz meyvesidir. İçeriğindeki yoğun lif ise kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Atıştırmalık olarak tüketmekle kalmayıp yazın soğuk hazırladığınız salatalara da ekleyebilirsiniz.