Ağlayan bebekleri sakinleştirme yolları


Bebeğiniz ağlıyorsa çoğunlukla endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur, çünkü bebekler açısından ağlamak son derece doğaldır. Fakat bu demek değildir ki bebekler sebepsiz ağlarlar, her bebeğin ağlamasının bir nedeni vardır. Eğer bebeğiniz ağlıyor ve sorunu bilmiyorsanız ağlayan bebekleri sakinleştirme yolları hakkındaki içeriğimiz size yol gösterebilir.

Ağlayan bebekleri sakinleştirme yolları

Uyku sorunları


Her insan gibi bebekler de rahat uyuyabilmek isterler. Özellikle de bebeğiniz fazla yorgunsa, uyku saatini kaçırdıysa veya gün içinde uyumadıysa bu bebeğinizin uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Sallamak, ‘şhhh’ sesi çıkarmak veya ninni söylemek bebeğinizin daha kolay şekilde uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

Açlık


Eğer bebeğinizin açlık çektiğini anlayabiliyorsanız bu sizin işinizi kolaylaştırır ve onu ağlamadan önce besleyebilirsiniz. Yine de açlıktan dolayı ağlayan bebeklerin sorununu çözmek kolaydır. Bebeğinizi emzirmeniz veya biberonla beslemeniz sorunu ortadan kaldıracaktır.

Kirli bez


Eğer bebeğiniz sürekli ağlıyorsa, bu onun rahatsız olduğunu gösterir. Yapmanız gerekenlerden biri de bezini kontrol etmektir. Bebeğinizin bezinin kirli olması onu uykusundan bile uyandırır ve haliyle siz de uyanırsınız. Çözüm, bezi değiştirmektir.


Yalnızlık


Bebeğiniz beşiğinde yatarken sizlere “Anne, yalnız hissediyorum, yanıma gelir misin?” demek gibi bir kabiliyetleri yoktur. Bebekler çoğu zaman uyur fakat uyandıklarında ve sizleri yanında görmediğinizde strese kapılırlar ve ağlamaya başlarlar. Böyle zamanlarda onların yanına sokulup onlara sarılabilir ve öpücükler verebilirsiniz.

Yüksek sıcaklık


Havalar biraz serinlemeye başlayınca endişelenen anne-babalardan mısınız? Böylece bebeğinizi sıkı sıkı giydiriyor veya üstünü örtüyor olabilirsiniz. Ağlamasının sebebi sıcaklık da olabilir, bebekler çok fazla sıcağı sevmezler.

Aşırı uyarılmaBebeğinizin başında sürekli çalışan oyuncaklar, çamaşır makinesi, televizyon, konuşan yetişkinler ve göze çarpan bir ışık varsa bebeğiniz aşırı uyarılmadan rahatsız olur ve ağlamaya başlar. Bundan dolayı bebeğinizin çevresinde neler olduğuna bakın. Onu rahatsız edebilecek şeyleri ortadan kaldırın.