Kategoriler
Seyahat

Tatil için para biriktirme rehberi


Bütün bir yıl hayalini kurduğunuz bir tatile çıkmak istiyorsanız önceden plan yapmanız gerekir. Bunun için ilk olarak tatil bütçenizi ayarlamalı ve eğer geliriniz kısıtlıysa düzenli olarak kenara para ayırmalısınız. Para biriktirme konusunda kendinize fazla güvenmiyorsanız yazımızdaki tatil için para biriktirme rehberi oldukça işinize yarabilir…

Tatil için para biriktirme rehberi

Tatil hesabı açın ve her ay bu hesaba para yatırın


Kendinize açtığınız sadece size özel bir tatil hesabı olsun, her ay oraya eşit miktarda para yatırabilirsiniz. Burada önemli olan kendinize hakim olmak ve tatil için ayırdığınız parayı normal ihtiyaçlarınız için kullanmamaktır.

Dışarıda daha az yemek yiyin


Eğer fark etmeyerek harcadığınız para miktarını azaltmak istiyorsanız, buna dışarıda yediğiniz yemeklerden başlayabilirsiniz. Gün boyunca kahve, atıştırmalık ve akşam yemeği derken bir bakmışsınız ki tatil paranız bitmiş. Dışarıda daha az yemek yerseniz tatil için gerekli olan parayı erken biriktirirsiniz.

Tatil ihtiyaçlarınızı ödünç alın


Tatil planı yaparken fark etmişsinizdir, ekipman, kıyafet ve otel derken para hemen bitiveriyor. Bundan kurtulmak için bazı şeyleri satın almak yerine ödünç alabilirsiniz veya kiralayabilirsiniz.

Tatil için gelir yaratın


Tatildeyken evinizi veya arabanızı kiraya verebilirsiniz. Böylelikle bundan sonra yapacağınız tatilerde gelir sıkıntısı çekmezsiniz. Veya kendinize ufak da olsa ek iş bulabilir ve bu ek işin gelirini tatil hesabınıza yatırabilirsiniz.

Tatil masraflarınızı önceliklendirin


Tatile çıkmayı mı tercih ederseniz, yoksa elbise satın almayı mı? Eğer her şeyi aynı anda yapacak gücünüz yoksa bazı şeyleri önceliklendirmelisiniz. Tatil sizin için öncelikse bunu öncelik hale getirebilirsiniz.