Kategoriler
Sağlık

Mide bulantısına ne iyi gelir?


Mide bulantısı en çok araç tutması, stres, alkol kullanımı, hamilelik veya gıda tüketimi gibi nedenlerden kaynaklanır. Mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna yanıt vermek gerekirse, aslında ilaç kullanmak yerine faydalanabileceğiniz birçok bitkisel ürün vardır. Yazımızda işte bu şifa dolu bitkileri anlatıyoruz.

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Zencefil çayı


Taze ya da toz zencefil, mide bulantısına en iyi gelen bitkisel şifalardan biridir. Zencefil kullanmak mide asidini dengeler ve derinizin yüzeyinde bulunan bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Yaklaşık baş parmağınız kadar taze zencefilin kabuğunu soyup rendeleyin. Ardından, içine bir çay kaşığı kadar süzme bal ilave edip karıştırarak bir bardak su eşliğinde tüketin.

Limon


Birçok kadın, hamilelik döneminde sıkça ortaya çıkan bulantıları gidermek için limona başvurur. Limonun içinde bulunan bileşenlerden dolayı tadı ve kokusu mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Etkili bir sonuç için zencefil çayınızın içine de yarım limon suyu sıkabilirsiniz.

NaneMide bulantısından kurtulmak için kuru ya da taze naneyi kullanabilirsiniz. Nane, rahatlatıcı bir etkiye sahiptir bu yüzden mideyi yatıştırmak konusunda oldukça başarılıdır. Bunun dışında, baş ağrısını gidermeye de yardımcı olur. Taze naneyi ince ince doğrayın. Bir kase yoğurtla karıştırıp, yiyin. Kuru naneyi ise bir su bardağı sıcak suya ilave edin. Yaklaşık 5 dakika kadar demledikten sonra içebilirsiniz.

Papatya çayı


Papatya çayı, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Hamileler papatya çayını sık sık tüketirler. Aktardan açık kurutulmuş papatya alıp demleyebilirsiniz. Bir büyük fincanın içine sıcak su koyun ve bir tatlı kaşığı papatya ekleyin, 5-6 dakika demledikten sonra için.