Göbek eritme egzersizleri


Yoğun iş temposu ve hareketsiz yaşam, tükettiğiniz gıdalara dikkat edememekle birleştiğinde, fazla kiloların vücudunuzun belirli bölgelerinde birikmesine sebep olur. Bunlar arasında göbek ilk sıradadır. Düzenli olarak yapacağınız göbek eritme egzersizleri ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Göbek eritme egzersizleri

Bacak kaldırma (Double Leg Lift)


Bu egzersiz alt karın kaslarınızı çalıştıran bir egzersizdir. Resimde gördüğünüz gibi düz bir zemin üzerine uzanın ve ellerinizi ensede birleştirin. Eğer dengeyi sağlamada zorlanırsanız elleri kalça altında birleştirerek de hareketi yapabilirsiniz. Bacağınızı düz bir şekilde kaldırın ve yere değmeyecek şekilde tekrar indirin. Başlangıç için 3 set 20 tekrar şeklinde uygulayabilirsiniz. Sonrası için setleri ya da tekrar sayılarını artırabilirsiniz.

Kıvrık Diz ile Kalça Kaldırma (Cable Reverse Crunch)


Bu hareket ana kasları geliştirmek için etkili bir egzersizdir. Egzersiz esnasında karın kaslarınızı sıkıştırın ve birkaç saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu egzersizi 20’şer tekrarla 3 set olarak uygulayın.


Çapraz Mekik (Criss Cross)


Bu gördüğünüz mekik hareketi, üst ve alt karın kaslarını çalıştıracaktır. Sağ dirseğinizi ve sol dizinizi göğsünüzün üzerinde değecek şekilde kaldırıp kıvrılın. Sonrasında başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi diğer kol ve bacakla tekrarlayın. 3 set 15 tekrar halinde hareketi uygulayın.

Yan Plank (Side Plank)


Bacaklarınız dik olsun ve bir kolunuz vücuda paralel olsun, sonra da yan yatın. Karın kaslarınızı içinize çekin ve yerden yavaşça kalkın, ayaklar ve ön kol üzerinde dengede kalmaya çalışın. Sağ ve sol kısımlar için ayrı ayrı 20 tekrar ile 3 set şeklinde hareketi uygulabilirsiniz.