Mevsim geçişlerinde saç bakımı


Saç dökülmesinin nedenleri arasında genetik faktörler, stres ve beslenme başı çeker. Bir de mevsim geçişlerinde birçok insan saç dökülmesiyle karşı karşı kalır. Bu yazımızda mevsim geçişlerinde saç bakımı hakkında önemli bilgileri anlatıyoruz.

Mevsim geçişlerinde saç bakımı

Saçlarınızı sık sık yıkamayın


Özellikle yazın başta olmak üzerine sürekli alınan duşlar saçlarınızın yıpranmasına neden olmaktadır. Her ne kadar şampuanlarınızı kendi saçınıza uygun olarak seçtiğinizi düşünseniz de şampuanların içlerinde bulunan kimyasalların saçlarınızı yıpratır. Mevsim değişirken saçlarınızı haftada en fazla 3 kere yıkamalısınız.

Sağlıklı besleninSaçlara dıştan bakım yaparsanız ama asıl önemli olanı, yani beslenmeyi unutursunuz. Bu dönemlerde saç dökülmesini önlemek ya da azaltmak için vitamin, mineral ve protein ağırlıklı besinler tüketmeniz gerekir. Özellikle bolca B vitamini almak mevsim geçişlerinde çok işinize yaracaktır, çünkü saç derimizin alması gerektiği kadar vitamin, mineral ve protein içermektedir.

Saç derinize masaj uygulayınSaç derisine masaj yapmak özellikle sürekli saçları dökülen insanların oldukça işine yarayacaktır. Çünkü saç derisine masaj yapmak kan dolaşımınızı hızlandırır ve saç dökülmesini azaltır. Duş alırken, şampuan kullanırken saç derinize masaj yapabilirsiniz. Düzenli olarak saç derinize masaj yapmak, saç dökülmesini engelleyecek ve saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlayacaktır.