Çocuklarda yüksek ateş nasıl önlenir?


Çoğu ebeveyn çocukları hastalandığında onlara ilaç vermekten hoşlanmaz. Çocuklara ilaç içirmek de hiç  kolay değildir. İlaçlar iyileştirici özelliklere sahip olsalar da sağlığa zararlı birçok yan etkileri de vardır. Bu sebeple en sağlıklısı ilaçlara muhtaç kalmadan doğal yöntemlerle hastalığı geçirmektir. Örneğin yüksek ateşe çocuklarda sıkça rastlanır.  Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilaç kullanmadan önce yapmanız gerekenleri çocuklarda yüksek ateş nasıl önlenir başlıklı yazımızda anlatıyoruz…

Çocuklarda yüksek ateş nasıl önlenir?

Çocuğunuza bolca su içirin


Ateşlenme, vücutta bulunan sıvı eksikliğinin olması durumuna oldukça benzerdir. İkisinde de vücut yabancı maddelerle savaşır. Bu nedenle su, bitki çayı veya meyve suyu içmek çok iyi bir fikirdir. Ateş hastalığının dışında, kusma ve ishalin de söz konusu olması durumunda özellikle faydalıdır.

Fazla yemek vermeyin


Çocuklarınız hasta olduğunda yemek yemekten hoşlanmaz, onları zorlarsanız durum daha da kötüleşecektir. Karınlarını doyurmaları için katı besinler yerine örneğin sebze çorbası veya bitki çayı gibi sıvılar tüketmek daha iyi bir fikirdir. Bu sayede vücutları daha çabuk ve daha kolay iyileşecektir.

Ilık suyla duş almalarını sağlayın.Birkaç dakikalığına duş aldırarak çocuğunuzun vücut ısısını düşürebilirsiniz. Bunun yavaş bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak vücutta şok etkisi yaratmasını önleyebilirsiniz.

Adaçayı yapın


Adaçayı terlemeye katkıda bulunarak ateşi düşürmeye yardımcı olur. Bir fincan kaynar suya birkaç adet adaçayı yaprağı katın. Ardından  üzerini kapatın ve birkaç dakika bekletin. İçine bal, şeker veya şeker otunun yanı sıra birkaç damla da limon suyu damlatmanız çocuğunuzun daha kolay içmesine yardımcı olacaktır.

Dondurma alınHer çocuk dondurmayı çok sever. Dondurmada bulunan şeker miktarı ateşe iyi gelir. Bunun dışında, hem vücuda gerekli miktarda sıvı sağlar hem de soğuk olması nedeniyle vücut ısısını düşürür.