Kategoriler
Seyahat

Yurtdışına eğitime gidenler için yeni kültüre alışma yolları


Yurtdışına eğitim için gidenlerin en büyük sorunu yeni bir kültüre alışma çabalarıdır. Ailelerinden ve arkadaşlarından ayrı kalmanın yanında yaşadıkları yerin kültürünün, yemeklerinin ve daha birçok şeyin özlemini çekerler. Bu yazımızda yurtdışına eğitime gidenler için yeni kültüre alışma yolları hakkında merak edilenleri paylaşıyoruz.

Yurtdışına eğitime gidenler için yeni kültüre alışma yolları

Düşüncelerinizi yazın


Düşüncelerinizi yazmak, hiç bilmediğiniz bir kültürü daha iyi gözlemlemenizi sağlayacaktır. Bu yöntem, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve yavaş yavaş okuduğunuz ülkedeki kültüre alışmanızı sağlayacaktır.

Çevreniz hakkında bilgi edinin


Yeni bir şehre alışmak için en baştan şehir hakkında bilgi edinmek sizi rahatlatabilir. Müzeler, eğlence mekanları, market ve birçok mekanın yerini öğrenerek başlayabilirsiniz. Çünkü, markete gitmek istediğiniz ilk gün  orayı bulmanız zaman alabilir. Bunun için önceden bilgi edinmeniz daha iyi olacaktır.

Kültüre saygı duyun


Gittiğiniz ülkenin kültüründe bazı alışkanlıklar ülkenizde bulunmayabilir fakat o ülke için oldukça önemli olabilir. Gerçek şudur ki herkes kültürüne sahip çıkar ve beğenilmesini ister. Bunlara uymamak ve eleştirmek yerine saygı duymayı deneyebilirsiniz.

Dilini öğreninİngilizce, Fransızca ve İspanyolca dünyanın en çok konuşulan dilleri arasındadır ama zaten çoğu ülkede sadece İngilizce konuşmanız yeterlidir, özellikle Amerika ve İngiltere’de… Fakat, eğitim görmeye gittiğiniz yerin ana dilini bilmiyorsanız başlangıç seviyesinde öğrenmeniz iyi olur.

Yerel yiyecekleri deneyin


Biz Türkler için en vazgeçilmez şey belki de mutfağımızdır. Türk yemeklerine o kadar çok aşinayız ki, başka milletin yemeklerini tatmak dahi bize garip geliyor. Fakat, eğer başka bir ülkeye öğrenci olarak gittiyseniz bu alışkanlığı bir kenara bırakmanız lazım. Çünkü maalesef, gittiğiniz her sokakta Türk yemekleri satan bir restoran görme imkanını olmayacak.

Yerel arkadaşlar edinin


Gittiğiniz ülkenin kültürüne alışmak için en önemli etkenlerden biri arkadaş edinmektir. Oraya gittiğinizde ilk başlarda arkadaşsız kalabilirsiniz ama bunu zamanla değiştirebilirsiniz. Mesela yemek masasında oturan arkadaş gruplarından birinin yanına gidip oturma izni alabilirsiniz. Onlar size birçok konuda yardımcı olacaktır.