Kategoriler
Beslenme

Yaşlanmayı önleyen besinler


Ciltteki kırışıklıklar en çok yaşam şekli ve genetik faktörlerle bağlantılı olsa da kırışıklığa neden olan diğer bir etken de yanlış beslenme düzenidir. Çünkü sağlıklı beslenmek, sadece kilo vermek için değil, cilt sağlığı ve tazeliği için de önemlidir. Yaşlanmayı önleyen besinler ile cilt yaşlanmasını ve kırışıklık oluşumunu geciktirerek yıllara meydan okuyabilirsiniz.

Yaşlanmayı önleyen besinler

Susam taneleri


Susam, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor gibi mineraller açısından zengin bir tohumdur. Mineral içeren besinler cildimizi daha genç tutar ve cildin bağışıklık sistemini artırır. Susam tanelerini salata veya yemeklerinize koyarak tüketebilirsiniz.

Mantar


Mantar, D vitamini içeren az sayıdaki besinlerden biridir. D vitaminini az tüketen kişiler osteoporoz ve kamburluk sorunlarıyla karşılaşabilmektedir. Daha genç görünmek istiyorsanız, sizlere verebileceğimiz en iyi tavsiye mantar tüketmenizdir.

Bitter çikolata


Bitter çikolatanın içerisinde, güçlü bir antioksidan özelliği olan flavonoidler bulunur. Bitter çikolata, ciltte bulunan kan akışını hızlandırır ve hücresel hasarları iyileştirir. Ayrıca flavonoidler bununla da kalmaz, cildinizin güneşin zararlı ışınlarını emmesini engeller.


Zeytin


Mutfağınızda bolca bulunan ve yemeklerinizde de kullandığınız zeytin polifenol ve diğer besleyici mineraller bakımından oldukça zengindir. Polifenoller antioksidan içeriği sayesinde, ciltte oluşan hasarları çabuk iyileştirir. Bununla da kalmayıp sizi daha genç gösterir.

Yaban mersini


Yaban mersini, yüksek miktarda antioksidan içeren meyvelerden biridir. Bu demek oluyor ki, güneşten, stresten ve kirden dolayı yıpranmış olan ciltleri düzeltme özelliğine sahiptir. Ayrıca içeriğindeki C vitamini, güneşin zararları ışınlarının yol açacağı kırışıklıklara engel olur.

Yoğurt ve süt ürünleri


Yüksek miktarda kalsiyum içeren yoğurt ve süt ürünleri tükettiğinizde cildiniz daha parlak durur ve cilt hücreleriniz gençleşir. Özellikle akşam uyumadan önce yoğurt tüketmek veya süt içmek  uyurken cildinizin gençleşmesinde yardımcı olur.