Çikolata lekesi nasıl çıkar?


Çikolatalı dondurma, sıcak çikolata, çikolatalı puding ve adının içinde çikolata geçen daha nicesine karşı koymak imkansızdır. Bir de üzerimize dökülerek kıyafetlerimizi lekeleme problemi olmasa… Çikolata lekesini çıkarmak zor hatta imkansız gelebilir ama gerçekte hiç de böyle değildir. Bu yazımızda çikolata lekesi nasıl çıkar adım adım anlatıyoruz.

Çikolata lekesi nasıl çıkar?

Leke olur olmaz bir bezle kumaşa işlemiş olan lekenin üzerindeki çikolatayı sıyırmaya başlayın. Bu işlemde çikolatayı bez yardımıyla alırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Aksi takdirde daha fazla çikolata lekesine davetiye çıkartabilirsiniz. Kumaşın lekeli olan kısmını ters çevirin ve soğuk suyun altında tutun. Bunun mümkün olmadığı durumlarda lekenin üzerine soğuk su dökebilirsiniz. Bu işlem çikolata parçalarının yumuşamasına ve kumaştan ayrılmasına yardımcı olacaktır. Ardından, lekenin üzerine leke çıkarıcı etkisi olan bir deterjan sürün. Bunu yaparken fazla bastırmamaya özen gösterin, çünkü ne kadar bastırırsanız leke o kadar yayılmaya başlar. Mutlaka kumaşın deterjanı emdiğine emin olun. Bundan sonra sıra kıyafetinizi soğuk suda 15 dakika boyunca bekletmeye geliyor. Bu sırada, her 3-5 dakikada bir lekeyi hafifçe ovun. Son olarak, kıyafeti çamaşır makinesine atıp normal programda yıkayabilirsiniz.


Unutulmaması gerekenler


Kıyafetlerinizin yıkama talimatlarını aldıktan hemen sonra okuyun. Kıyafetinize çikolata geldiği zaman temizlemek için hızlı davranın, ne kadar çok beklerseniz o kadar çok zor çıkacaktır. Çikolata lekesini çıkarırken her daim soğuk su kullanmaya özen gösterin. Lekeye müdahale ettiğiniz yerin altına kuru bir bez yerleştirin, böylelikle leke diğer taraflara yayılmayacaktır.