Kategoriler
Moda

Yüz tipine göre şapka seçimi


Özellikle yaz aylarında çeşit çeşit rengarenk şapkalar takmayı çok severiz. Fakat bazen çok beğendiğimiz bir şapka ne kadar güzel olursa olsun bize yakışmayabilir. Şapka seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır ve yüz tipine göre şapka seçimi bunlar arasında en önemlisidir…

Yüz tipine göre şapka seçimi

Uzun yüzler için


Uzun yüzünüzü geniş şapkalarla örtüp kendinize kötülük yapmayın. Ayrıca, yüzünüzü olduğundan daha uzun gösterecek olan tepesi yüksek şapka modellerinden mümkün olduğunda kaçınmalısınız. Dilerseniz yanlardan kepsiz modeller ya da fötr şapkalar kullanabilirsiniz. Uzun yüz tipi için oldukça uygun olan bu şapkalar yüz hatlarınıza ayrı bir hava katacaktır.

Kalp yüzler için


Kalp yüzlü kadınlar istediği şapkayı takabilirler, onların yüzüne göre şapka bulmak oldukça kolaydır. Bu yüz şekline sahip kadınların alnı geniş, çenesi dardır. Sadece alnınızı açığa çıkaran güneş şapkaları gibi geniş siperli şapka modellerinden uzak durmanız gerekmektedir.


Oval yüzler için


Neredeyse her şapka tipi bu yüze sahip olanlar için kullanılabilir. Takabilecekleriniz arasında panama şapkaları, fötr ve kep gibi her türlü bere ve şapkalar bulunmaktadır. Klasik ve kafaya oturan, dar modelli bereleri tercih ederseniz yüzünüzün olduğundan daha küçük ve kısa görüneceğini unutmayın.

Yuvarlak yüz


Şapka ve bereler en çok yuvarlak yüzlere yakışır. Ayrıca, kenarı oval ve içe doğru burgulu modelleri de tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, yüzünüzü uzun gösterecek tepesi yüksek şapka modelleri, kasket ve jokey şapkalarını kullanabilirsiniz.