Spordan önce yenmesi gerekenler


Sağlıklı kilo verebilmek için spor yapmak ve spordan önce yediğimiz besinler oldukça önemlidir.  Bilindiği üzere obezite ve birçok hastalık, spor yapmamaktan ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanmaktadır. Düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirip spordan önce yenmesi gerekenler hakkında hazırladığımız mini rehbere uyarsanız kısa zaman içerisinde fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Spordan önce yenmesi gerekenler

Spordan yarım saat önce enerji kaynağı olarak bilinen karbonhidrat grubundaki besinler tüketmeniz sizleri spora hazırlayacaktır. Bu sayede, vücudunuzdaki glikojen depoları sağlıklı biçimde dolduracaksınız. Haliyle spor yaparken diğer günlere göre çok daha enerjik hissedeceksiniz. Sağlıklı karbonhidratlar nelerdir diye soracak olursanız;bunlar, elma, muz ve armut gibi mevsim meyveleri, tam tahıllı ekmek, yulaf ezmesi, 1 avuç içi fındık veya badem, keçiboynuzu pekmezi ve baldır.

Spordan önce kahve içilir mi?


Evet, spordan önce kahve içilebilir. Kahvenin içindeki kafein, hem size uyarıcı bir etki verir hem de uzun süre spor yapmanızı sağlar. Bununla da kalmayıp yağ yakımına pozitif bir katkıda bulunur. Spordan önce içebilecekleriniz sade veya tarçınlı Türk kahvesi, sade veya sütlü filtre kahve ve hindistan cevizi yağı ilaveli kahvedir.

Yemekten sonra ne zaman spor yapılabilir?


Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi ana öğünlerden yaklaşık 2 saat sonrası spor yapmak için uygundur. Eğer ara öğünlerden sonra veya önce spor yapmak istiyorsanız, yarım saat sonrası uygundur. Eğer, sabah uyanıp hemen spor yapma isteğiniz oluyorsa; muz ve kahveden oluşan küçük bir ara öğün yapıp spora başlayabilirsiniz. Spordan sonra tekrar normal kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Spordan sonra ne zaman yemek yiyebilirsiniz?Aslında, spor yaptığınız zaman enerji kaynakları aktif hale gelir, bu nedenle tokluk hissedebilirsiniz. Fakat, açlık hissettiğiniz zaman spordan 20 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz.