Kansızlığa iyi gelen besinler


Kansızlık, genellikle vitamin ve mineral eksikliklerinden ortaya çıkar ve çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Kendimizi halsiz ve yorgun hissetmemiz de genelde kansızlıktan kaynaklanabilmektedir. Doğru ve sağlıklı beslenmeyle kansızlığı kontrol altına alabilirsiniz.

Doğru ve sağlıklı beslenmeyle kansızlığı kontrol altına alabilirsiniz. Böyle bir durumda yazımızdaki kansızlığa iyi gelen besinler başlıca tüketmeniz gerekenler arasındadır…

Kansızlığa iyi gelen besinler

Brokoli


Tam bir mineral deposu olan brokoli fosfor, selenyum, kalsiyum, magnezyum, tiamin, riboflavin, A, C, K ve B6 vitaminlerini içerir. Eğer yeteri kadar brokoli tüketirseniz vücut, demir ihtiyacının %4’ünü karşılar.

Tavuk

Kırmızı ete oranla daha az kolesterol içeren tavuk etinin 100 gramında 1 mg demir ve 0.3 mcg B12 vitamini bulunur. Bunun yanı sıra, tavuk eti B6, fosfor, protein, niasin ve selenyum bakımından zengindir.

Muz1 adet muz yerseniz vücudunuz, günlük demir ihtiyacının yüzde 2’sini karşılar.  Muz ayrıca besin lifi, C vitamini, potasyum, B6 vitamini ve manganez bakımından iyi bir kaynaktır.

Yumurta


1 adet orta boy yumurta, vücudunuzun günlük demir ihtiyacının yüzde 5’ini ve B12 ihtiyacının yüzde 11’ini karşılamaya yetecektir. Olumsuz yönü ise yağ ve kolesterol bakımından da zengin olmasıdır.

Beyaz peynir


Beyaz peynir, B12 bakımından oldukça zengindir. Diğer bir yararı, günlük vücut ihtiyacının %4’ünü karşılayacak kadar demir içermesidir.

Kuzu ciğeriHer gün 100 gram kuzu ciğeri tükettiğinizde, vücudunuzun demir ihtiyacının yaklaşık yarısı karşılanırken ihtiyacının 12 katı kadar da B12 vitamini alır. A vitamini, K vitamini, B6 vitamini, çinko, bakır, manganez ve selenyum içeren kuzu ciğeri,  yüksek miktarda kolesterol içeriğinden dolayı dikkatli tüketilmelidir.