Kategoriler
Sağlık

Diş fırçalarken yapılan yanlışlar


Herkes dişlerinin inci gibi görünmesini elbet ister fakat iş ağız bakımına gelince bazı insanlar dişlerini fırçalamakla uğraşmak istemez. Eğer dişlerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda diş fırçalarken yapılan yanlışlar hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Diş fırçalarken yapılan yanlışlar

Diş fırçası seçimine dikkat


Diş fırçası alırken, ağız yapınıza uygun diş fırçası almanız gerekir. Küçük bir ağız yapısına sahipken büyük bir diş fırçası alırsanız diş ve diş etleriniz zarar görür. Ya da diş etleriniz hassas olduğu halde sert bir diş fırçası almak ağız ve diş sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden diş fırçası alırken kaliteli ve ağız yapınıza uygun bir diş fırçası seçmeye dikkat edin.

Diş fırçalama sıklığı ve zamanı


Sabah kahvaltısından ve öğlen yemeğinden sonra, ayrıca yatmadan önce dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini hepimiz biliriz. Fakat sabah kalktığınızda üşeniyor ve akşam yatarken sabah kalkınca fırçalarım deyip boş veriyorsanız, bu geçiştirme kötü bir alışkanlığa dönüşür. Uzmanlar, en az günde iki kere dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini ve ağzın 4’e bölünerek her bölümünün en az 30 saniye fırçalanması gerektiğini ısrarla vurguluyorlar.

Aşırıya kaçmayın


Dişlerinizi gün içinde sürekli fırçalamanız onları daha parlak hale getirmez. Aksine dişlerinize zarar verebilirsiniz. Dişlerinizi gün içerisinde en fazla 3 kere fırçalamanız gerekmektedir, fazlası zararlıdır.


Doğru açıyı bilin

Uzmanlar diş fırçamızı, dişlerimize doğru yaklaşık 45 derecelik bir açıyla tutmamız gerektiğini belirtiyorlar. Özellikle sadece aşağıyı değil, yukarı bölgeyi de fırçalamayı ihmal etmeyin. Eğer dişlerinize gerekli önemi vermezseniz plak oluşumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Değişim süreci


Diş fırçanızı 3 veya 4 ayda bir değiştirmeniz gerekir. Diş fırçanız eskidikçe uçları biz görmesek bile kırılmaya başlar. Bunun yanı sıra, bakteri üretimi artar ve siz temizlediğinizi sanarken aslında dişlerinize daha çok bakteri bulaştırmış olursunuz.