Bulaşık makinesi nasıl temizlenir?


Hem zamandan hem de enerjiden tasarruf etmemizi sağlayan bulaşık makinesi, mutfaktaki en önemli yardımcılarımızdan biridir. Fakat her yıkamadan sonra biz ne kadar farkına varmasak da makinemiz kirlenir ve bu kirler bir süre sonra arızaya neden olabilir. Bulaşık makinesi nasıl temizlenir merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir?


Öncelikle temizleme işlemine geçmeden önce, makinenizin kullanma kılavuzundaki tarife uyarak rafları çıkarın. Raflara yapışan kirleri güçlü bir bulaşık deterjanı ve ılık suyla yıkayarak temizleyin. Makinenizin tabanında gördüğünüz yemek artıklarını bir bez yardımıyla alın. Pervanenizi yerinden çıkarıp içinde kir olmadığından emin olun. Filtreler de kir içeriyor olabilir. Bunun için kirlenen filtreleri sabunlu su veya bulaşık deterjanı kullanarak temizleyebilirsiniz. Filtreleri ve rafları yerlerine yerleştirin.

Makinenizin deterjan kısmına karbonat ekleyin. Ardından, makinenin üst rafına bir su bardağı sirke koyup devrilmeyecek şekilde yerleştirin. Sirke ve karbonat makinenizin her köşesini temizleyecektir. Ayrıca makinenizde oluşan kötü kokudan kurtulmak istiyorsanız, içine portakal yerleştirebilirsiniz. Son işlem olarak ise makinenizi yüksek ısıda uzun bir yıkama programına ayarlamalısınız.


Unutulmaması gerekenlerMakinenin kalitesini korumak için bu işlemi her ay yapmanız gerekmektedir. Makinenizin temizleme işlemine başlamadan önce, fişinin çekili olduğundan ve içinin boş olduğundan emin olun.  Temizleme işlemi sırasında ağır kimyasallar veya beyazlatıcılar kullanmak makinenin zarar görmesine ve aşınmasına sebep olabilir. Parlatıcı kısmına sirke eklemek ise bulaşıklarınızın daha parlak olmasını sağlar.