Çocuklara sormanız gereken sorular


Her ebeveyn çocukları için en iyisini ister. Fakat günlük koşturmalar yüzünden bazen çocuklarımızı ihmal edebiliriz. Özellikle de onlara soru sormak aklımıza pek gelmez. Aslında bu sorular onlar için büyük bir anlam ifade etmektedir. Çünkü çocuklara sormanız gereken sorular, onların öğrenmesi gerekenlerdir ve ihmal edilmemelidir.

Çocuklara sormanız gereken sorular

Şu an ne yapmak istersin?


Ebeveynler çocuklarını çok iyi tanıdığını düşünür. Elbette çoğunlukla bu doğrudur fakat bazen çocuklar adına program yaparken onların da fikirlerini almakta fayda vardır. ”Bizim çocuğumuz da onu çok sever.”, ”Bizimkinin hafta sonu yapmayı sevdiği şey şudur.” tarzı cümleler kurmak her zaman doğru olmayabilir. Yapmamız gereken ona; “Şu an ne yapmak istersin?” diye sormak olmalıdır.

Yardıma ihtiyacın olmadan halledebilir misin?Çocukların yapacakları şeyi deneyimleyerek öğrenmelerini sağlayın. Bu yaklaşım dünyadaki gelişmiş eğitim sistemlerinde kullanılmaktadır. Odasını temizlerken, ödevini yaparken veya kendisi bir şeyler yapmaya çalışırken onlara müdahale etmeden önce sormanız gereken bir soru var; “Yardıma ihtiyacın olmadan halledebilir misin?”.

Bunu yapmaktan sıkıldın mı?


Mutlaka sormamız gereken sorulardan biri de budur. Tabii ki bizim olduğu kadar çocuklarımızın da sorumlulukları var. Örnek verecek olursak mesela çocuğunuz aktif olarak gittiği keman kursuna artık gitmek istemiyor olabilir. Doğru zamanda şu soruyu sormanız gerekebilir; “Bunu yapmaktan sıkıldın mı?”.

En büyük hayalin nedir?Sormayı ihmal etmemeniz gereken sorulardan biri de budur. Hem hayallerini belirleyebilmesi hem de kendi hayatını daha erken şekillendirmeye başlamasını istiyorsanız bu yaklaşım çocuğunuz için büyük bir adım olacaktır. Onu ne heyecanlandırıyor, ne yapmaktan mutlu oluyor, gelecekte ne yapmak istiyor… Bu soruyu sorarak öğrenebilirsiniz.